Na placu Zamkowym w Lublinie zakończyły się uroczystości Święta Wojska Polskiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele lokalnych władz, parlamentarzyści, a także delegacje służb mundurowych.
CZYTAJ: Szef MON: Święto Wojska Polskiego w dramatycznie trudnym czasie
CZYTAJ: Mieszkańcy Biłgoraja upamiętnili 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej
ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody Święta Wojska Polskiego w Lublinie
Podczas wystąpienia Dowódca Garnizonu Lublin w zastępstwie podpułkownik Wojciech Jakubczuk podkreślał, że w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę widać, szczególnie że o suwerenność i wolność trzeba dbać codziennym wysiłkiem: – Święto Wojska Polskiego to święto nie tylko żołnierzy, ale to także święto wszystkich Polaków. To święto narodu mogącego żyć w bezpiecznych granicach, posiadającego silną pozycję międzynarodową, narodu będącego członkiem najpotężniejszego sojuszu obronnego na świecie, jakim jest Pakt Północnoatlantycki. Dzisiaj szczególnie pamiętamy, że suwerenności i niepodległości nikt nie dał nam na zawsze. Musimy o nią dbać codziennym wysiłkiem, staraniami, a niekiedy może ona wymagać wyrzeczeń – mówił podpułkownik Wojciech Jakubczuk.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Złożenie kwiatów przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK – WiN
CZYTAJ: Piknik wojskowy na zamkowych błoniach [ZDJĘCIA]
Wojewoda lubelski Lech Sprawka zwrócił uwagę na to, jak bardzo w ostatnim roku potrzebne było wojsko. – Jeszcze rok temu 15 sierpnia sądziliśmy, że największym kryzysem współczesnej Polski jest pandemia, natomiast myśleliśmy, że Święto Wojska Polskiego możemy świętować radośnie i trochę beztrosko. Upłynęło kilka tygodni, rozpoczął się kryzys na granicy polsko-białoruskiej, a 24 lutego rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę – mówił Lech Sprawka.
POSŁUCHAJ: Reportaż Czesławy Borowik i Tomasza Najdy „Cud w oparach mgły”
POSŁUCHAJ: Reportaż Mariusz Kamińskiego „Bitwa pod Komarowem”
Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, nazywanej „cudem nad Wisłą”, która przesądziła o zatrzymaniu pochodu bolszewików na zachód Europy.
MaK / opr. AKos
Fot. Piotr Michalski