XVIII-wieczne kolorowe polichromie, czyli malowidła ścienne odnaleźli konserwatorzy podczas prac renowacyjnych w kościele ewangelicko-augsburskim w Lublinie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Odkrycie w kościele Ewangelicko-Augsburskim
Okazuje się, że w XVIII wieku nasz kościół wyglądał nieco inaczej – przyznaje proboszcz parafii, ksiądz Grzegorz Brudny. – Przeżyliśmy szok w parafii, bo byliśmy przekonani, że właśnie ta prostota, klasycyzm dominował od zawsze w naszej świątyni. Okazało się, że wcale nie. Że piękne, rumiane, barokowe aniołki pojawiły się na sklepieniu z napisem „Gloria in excelsis Deo”, czyli „Chwała na wysokościach Bogu”.
– Polichromie są w złym stanie, ale warto o nie zadbać dla dobra ogółu – mówi konserwator dzieł sztuki, Małgorzata Podgórska-Makal. – Znalezisko jest o tyle ważne, że pokazuje nam historię kościoła. Historię ołtarza. Pokazuje też pewien zamysł artystyczny, pierwotny, który potem został zamalowany i zmieniony.
Nie jest znane ani nazwisko autora polichromii, ani powody, dla których zostały zamalowane, najprawdopodobniej w XIX wieku.
Koszt renowacji polichromii to kilkanaście tysięcy złotych. Proboszcz parafii stara się o wsparcie rządowe i do przekazywania datków zachęca mieszkańców Lublina.
FiKar/ opr. KB
Fot. Piotr Michalski