W bitwie pod Komarowem w 1920 r. polska jazda ocaliła naszą suwerenność, stawiając czoła bolszewickiemu najeźdźcy – napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek do uczestników uroczystości odsłonięcia Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Odsłonięcie Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej: msza święta polowa w Wolicy Śniatyckiej
W niedzielę (28.08) w Wolicy Śniatyckiej odbywają się uroczystości odsłonięcia Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w ramach obchodów 102. rocznicy Bitwy pod Komarowem z udziałem wicepremierów Mariusza Błaszczaka, szefa MON, oraz Piotra Glińskiego, ministra kultury.
W liście skierowanym do uczestników uroczystości, który przeczytał poseł PiS Sylwester Tułajew, Elżbieta Witek podkreślała, że pomnik będzie przypominać o bohaterstwie i żarliwej miłości do ojczyzny.
CZYTAJ: Wolica Śniatycka: budowa pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej na ostatniej prostej
„31 sierpnia 1920 roku pod Komarowem rozegrała się jedna z największych batalii XX wieku z udziałem jazdy” – przypomniała w liście marszałek. „Polacy zadali bolesny i druzgocący cios siejącej postrach na ziemiach polskich I Armii Konnej Siemiona Budionnego” – podkreślała. „W tamtych sierpniowych dniach, kiedy ważyły się losy naszej kruchej państwowości, polska jazda pokonała jedną z najsilniejszych armii Europy – stawiła czoła bolszewickiemu najeźdźcy i jego czerwonej ideologii, tym samym ocaliła naszą suwerenność, jak również zachodni świat przed bolszewicką dyktaturą” – dodała.
Witek napisała także, że możemy sobie wyobrazić radość, jaka towarzyszyła wówczas naszym rodakom. „Wówczas, jak i dziś, poczucie ogromnej, narodowej dumy rozpiera serce nas wszystkich, łącząc generację” – podkreśliła.
„Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej jest godnym symbolem upamiętnienia tych, którzy na zamojskiej ziemi odznaczyli się odwagą, patriotyzmem oraz przywiązaniem do tradycji narodowej” – oceniła marszałek. „Monument wyraża wolnościowe wartości, heroizm oraz kawaleryjski etos” – dodała.
CZYTAJ: Konrad Głuchowski o zwycięstwie pod Komarowem: była to ostatnia bitwa konna w dziejach świata
RL/ PAP/ opr. DySzcz
Fot. PAP/Wojtek Jargiło