– Po serii wybuchów na okupowanym Krymie Rosja najwyraźniej wycofuje stamtąd swoje myśliwce, by uchronić je przed przyszłymi atakami – poinformował w piątek (26.08) portal Business Insider, powołując się na tajny raport NATO, do którego dotarli dziennikarze.
Według danych NATO rosyjskie siły zbrojne już przerzuciły 10 swoich myśliwców z Krymu na terytorium Rosji. To sześć Su-35S i cztery MiG-31BM. Jednocześnie armia rosyjska zwiększyła na półwyspie liczbę rakiet taktycznych ziemia-powietrze, aby bronić się przed przyszłymi atakami.
CZYTAJ: Ukraina: Wołodymyr Zełenski zapowiada odbicie Krymu
Z raportu wynika, że rosyjski system obrony przeciwlotniczej słabo wychwytuje samoloty bezzałogowe.
9 sierpnia doszło do eksplozji na lotnisku wojskowym Saki koło Nowofedoriwki na Krymie, w wyniku czego zniszczonych lub uszkodzonych zostało około 20 rosyjskich samolotów. Natomiast 16 sierpnia wybuchł pożar w podstacji transformatorowej w mieście Dżankoj i doszło do detonacji magazynu amunicji w pobliskiej wsi Majske.
Szpitale i kostnice na Krymie przepełnione
– Kostnice i szpitale na okupowanym przez Rosjan Krymie są przepełnione, ponieważ wywożą tam rannych i ciała zabitych rosyjskich żołnierzy z frontu na południu Ukrainy – powiadomiła przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie. Tamiła Taszewa.
CZYTAJ: Atak na lotnisko na Krymie to porażka doktryny wojennej Rosji
Cała infrastruktura medyczna w największych miastach półwyspu – Dżankoju, Symferopolu, Ormiańsku i Sewastopolu – jest wykorzystywana do obsługi rosyjskich wojskowych. Cywile najczęściej nie mogą korzystać z placówek medycznych.
Rosja anektowała Krym w 2014 roku; wspólnota międzynarodowa uznała aneksję na nielegalną. Od czasu inwazji rosyjskiej na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego 2022 roku, półwysep jest zapleczem wojsk rosyjskich atakujących terytoria południowej Ukrainy.
RL / IAR / PAP / opr. ToMa
Fot. Vitaly V. Kuzmin / wikipedia.org