Mieszkańcy Lublina upamiętnili 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Według wielu historyków była to najdłuższa, najkrwawsza i najbardziej heroiczna bitwa o wolną Polskę podczas II wojny światowej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lubelskie obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego: złożenie kwiatów pod tablicą pamięci ppłk Jana Kucharczaka ps. „Kazimierz”
Główne uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed lat odbyły się na placu Litewskim w Lublinie, gdzie o godzinie 17.00 – o godzinie „W” – zawyły syreny.
– Byłem małym chłopcem, 63 dni byłem w tej Warszawie – opowiada jeden ze świadków. – Jak starówkę likwidowano, to powstańcy stamtąd kanałami przyszli do śródmieścia.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
– Przede wszystkim było to mordowanie ludzi – mówi dr Robert Derewenda, dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. – Najgorsze jest to, że Niemcy niestety pozostawali do końca okrutni wobec Polaków. Uważali bowiem, że choćby te ostatnie miesiące wojny dają im szansę w przyszłości – tzn. dają im szansę w ten sposób, że są w stanie przetrącić Polskę na tyle, że przez kolejne pokolenia nie będzie odgrywała kluczowej roli w Europie Środkowo-Wschodniej.
CZYTAJ: Lubelskie obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
W Kościele Garnizonowym w Lublinie odprawiono mszę św. w intencji powstańców oraz uczestników akcji „Burza”.
Uroczystości w Lublinie zakończył koncert „Powstanie Warszawskie – bitwa o Polskę” na placu Litewskim o godz. 20.00.
CZYTAJ: Zamojskie uroczystości z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
MaTo / opr. KB
Fot. Piotr Michalski