W Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego rusza projekt archiwum społecznego „Mój profesor Wojtyła”. Jego celem jest pozyskanie oraz zachowanie dla przyszłych pokoleń unikatowych świadectw z okresu pracy Karola Wojtyły na uczelniach w Lublinie i Krakowie.
CZYTAJ: 102 lata temu urodził się Jan Paweł II
– Muzeum poszukuje pamiątek związanych z Karolem Wojtyłą, jako profesorem, w postaci m.in. zdjęć, relacji, listów, wspomnień i dzienników, które w przyszłości zostaną zdigitalizowane i udostępnione na stronie muzeum i w mediach społecznościowych – poinformowano w komunikacie.
Wyjaśniono, że archiwum społeczne jest inicjatywą obywatelską, tworzoną przez świadków historii, wolontariuszy i pracowników muzeum.
– Wolontariusze zaangażowani w projekt wezmą udział w cyklu szkoleń, podczas których nauczą się digitalizacji zbiorów, obróbki fotografii, sporządzania fachowych opisów zdjęć w bazie danych, a także prowadzenia wywiadów ze świadkami wydarzeń oraz transkrypcji nagranych wspomnień – zaznaczono w komunikacie.
Karol Wojtyła był wykładowcą na uczelniach wyższych przez prawie ćwierć wieku, aż do wyboru na papieża.
– Był to okres niezwykle płodny pod względem dorobku naukowego, ale również w zakresie pracy dydaktycznej ze studentami. Prowadził wykłady, proseminaria oraz seminaria dla magistrantów i doktorantów. Kształcił swoich naukowych następców, ale też duchowo formował studentów poprzez rozmowy i wspólne wyjazdy – zwrócił uwagę rzecznik prasowy muzeum Andrzej Arseniuk.
– Wakacyjne wędrówki mocno integrowały społeczność akademicką z niezwykłym profesorem i pomagały budować relację mistrz – uczniowie – dodał.
CZYTAJ: Katolicki Uniwersytet Lubelski obchodzi Święto Patronalne
– Dzięki zebranym materiałom związanym z Karolem Wojtyłą przybliżone zostanie nie tylko znaczenie naukowego dorobku, który stał się intelektualnym fundamentem papiestwa, ale też jego postać, jako profesora i nauczyciela – zaznaczył.
Projekt „Mój profesor Wojtyła” zostanie dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
RL/PAP/ opr. KB
Fot. Iwona Burdzanowska