Nad Zalewem Janowskim upamiętnią rocznicę bitwy pod Cedynią

viking g7aa33b2ee 1920 2022 08 14 140941

Trwa Festiwal Oręża Polskiego nad Zalewem Janowskim, któremu towarzyszy przegląd wojsk – od czasów Mieszka I po czasy współczesne. W imprezie bierze udział około 150 rekonstruktorów historycznych. Tu odbędzie się także widowisko w 1050. rocznicę bitwy pod Cedynią.

CZYTAJ: Rekonstruktorzy nad Zalewem Janowskim. Kolejna edycja Festiwalu Oręża Polskiego

– Bój stoczy kawaleria Mieszka I dowodzona przez Czcibora z wojskiem niemieckim. Walce wezmą udział konni i piechota – mówi kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Karol Bury. – Słynna drużyna pancerna ona była wzorowana trochę na żołnierzach wikińskich: podobnie opancerzeni, w kolczugach. Mieli podobne szyszaki, miecze, włócznie, topory, tarcze – to wszystko zobaczymy. Nastąpi frontalny zderzenie obu wojsk polskich i niemieckich, będą popisy harcowników, czyli tych najpotężniejszych żołnierzy z jednej i drugiej strony. Kawaleria uderzy z boku, z zasadzki. 

Bitwa pod Cedynią to starcie zbrojne stoczone 24 czerwca 972 między wojskami księcia polskiego Mieszka I a armią margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona. Sukces militarny Mieszka I położyła kres planom margrabiego na opanowanie Pomorza i utrwalił wpływy Polan w rejonie Pomorza Zachodniego

Inscenizację bitwy pod Cedynią zaplanowano na około 14.15. Potem nastąpi prezentacja broni dawnej i współczesnej oraz wspólna biesiada, a w niej dawne tańce i zwyczaje, dawna moda i muzyk.

RyK / opr. AKos

Fot. pixabay.com

Exit mobile version