07.08.2022 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

img 6439 2 fot. m. chodzinska 2022 08 07 130244

„Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach w Szkle, Lubieniu, Niemirowie, Morszynie, Truskawcu i Druskienikach” to wystawa czynna w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej w Lublinie do końca października. Jej kuratorzy, Tomasz Kuba Kozłowski i dr Marcin Gapski oprowadzą po niej słuchaczy „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Wystawa przedstawia życie codzienne, rozrywki, kulturę kuracjuszy, którzy podróżowali do uzdrowisk ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Ekspozycja ma charakter autorsko-kolekcjonerski i prezentuje archiwalia, ikonografię oraz muzealia ze zbiorów Tomasza Kuby Kozłowskiego, dzieła z kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie oraz Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, a także materiały udostępnione przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

W czwartek minęła 147 rocznica śmierci Hansa Christiana Andersena. Jego „Dzienniki” w wyborze i tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej ukazały się kilka lat temu (po raz pierwszy w języku polskim). Czy na pewno dobrze znamy pisarza obecnego w naszej kulturze od ponad stu pięćdziesięciu lat? Co wiemy o jego sześciu powieściach, pięciu księgach z opisami licznych podróży, ośmiu tomach wierszy, trzynastu tysiącach listów, emocjach związanych z pierwszą w życiu podróżą koleją parową i tych, które miał, kiedy czytał swoje utwory i na dworach królewskich, i szwaczkom. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” wrócimy do spotkania z Bogusławą Sochańską w Teatrze Starym.

„Ufam językowi. Wszystko jest w języku. To język ustanawia świat” – do tego zdania Wiesława Myśliwskiego możemy wrócić na stronie Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który dziś rozpoczyna się w Szczebrzeszynie i Zamościu. Zanim pierwsi goście opowiedzą o nowościach literackich i zmianach, jakie zachodzą w języku, wrócimy do rozmowy z Teatru Starego, podczas której o tym czy komunikacja wizualna wypiera słowo rozmawiali z Grażyną Lutosławską prof. Mirosław Bańko, językoznawca, leksykograf, profesor w Uniwersytecie Warszawskim, autor kilkunastu słowników i Paweł Frelik, profesor w Zakładzie Literatury i Kultury Amerykańskiej UMCS.

W cyklu Alfabet Lubelski przypomnimy sylwetkę Bohdana Madeja. W 299 odcinku słuchowiska Bazarek  Lucja i Azor ratują drzewo.

Na zdj. kartki wysyłane z uzdrowisk, fot. Monika Chodzińska

Exit mobile version