– W wieku 111 lat zmarła w piątek (26.08) w swoim domu w Krakowie najstarsza Polka – Wanda Szajowska – poinformował zaprzyjaźniony z nią Maciej Krzyżanowski. Była prawdopodobnie najstarszą pianistką na świecie.
– Była słabsza od paru dni. Ale ucieszyła się kilka dni temu, gdy powiedziałem jej, że została najstarszą Polką. Od pewnego czasu mówiła, że wybiera się na drugą stronę, że za długo żyje, że musi dołączyć do kochanych rodziców – mówił Krzyżanowski.
CZYTAJ: Zmarła najstarsza Polka w historii – Tekla Juniewicz
– Pani Wanda cieszyła się dobrym zdrowiem. Obok jej łóżka było jedynie calcium i oxycort. W wieku 100 lat przeszła operację ręki po złamaniu nadgarstka. Wciąż jednak grała na pianinie. Jej sąsiedzi na krakowskim Salwatorze mówią, że swoją grą umilała im czas i będzie brakować wygrywanych przez nią melodii.
Wanda Szajowska urodziła się 12 lutego 1911 r. we Lwowie, gdzie ukończyła konserwatorium państwowe w zakresie fortepianu i śpiewu. Po II wojnie światowej przyjechała do Krakowa, z którym związała się na stałe. Przywiozła ze sobą fortepian, na którym nadal grała. Tu uczyła się m.in. historii sztuki. Była nauczycielką fortepianu w Eksperymentalnym Studium Muzycznym, które działało w Krakowie od 1946 r., założone przez Krystynę Longchamps-Druszkiewiczową. Jednym z absolwentów Studium jest maestro Antoni Wit.
Szajowska stała się najstarszą Polką po śmierci 19 sierpnia tego roku Tekli Juniewicz, która przeżyła 116 lat. Juniewicz była drugą pod względem długowieczności osobą na świecie.
– Losy Pani Wandy są ilustracją burzliwej historii Polski XX wieku – ocenił na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. – Urodzona we Lwowie, gdzie ukończyła konserwatorium, po II wojnie światowej przeniosła się do Krakowa, gdzie uczyła historii sztuki i gry na fortepianie, a na Salwatorze umilała czas sąsiadom swą grą do ostatnich dni – wyjaśnił. – Niech spoczywa w pokoju – napisał premier.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/Łukasz Gągulski