Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w Lublinie

international g89b03f909 1920 2022 08 24 065818

Mieszkańcy Lublina uczczą Dzień Niepodległości Ukrainy.

– Dziś mija nie tylko 31. rocznica uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy. Dokładnie pół roku temu rozpoczęła się także rosyjska agresja na Ukrainę – mówi ks. Stefan Batruch z Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. – W Lublinie znalazło się bardzo wiele osób, które ze względu na działania wojenne, na zagrożenie życia musiały opuścić własne domy i przemieścić się również do Polski, do Lublina, Chcemy w związku z tym 24 sierpnia zaproponować tym, którzy są w Lublinie – obywatelem Ukrainy i mieszkańcom Lublina – aby wspólnie ten dzień odznaczyć.

– Naród ten ma tysiącletnią historię – mówi dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Urząd Miasta Lublin Krzysztof Stanowski. – Pamiętamy Ruś Kijowską, pamiętamy tę część świata, która nie była wówczas zdominowana przez Moskwę. Poważne próby zdobycia niepodległości dla Ukrainy były dokładnie wtedy, kiedy Polska walczyła o odzyskanie niepodległości w czasie I wojny światowej. Wówczas powstała Ukraińska Republika Ludowa, próbowano zbudować państwa ukraińskie.

Uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na cmentarzu prawosławnym przy ulicy Lipowej o godzinie 11.00. Wcześniej, o godzinie 10.00 na maszt Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie zostaną uroczyście wciągnięte flagi Polski i Ukrainy. W południe obie flagi – w obecności konsula Ukrainy – zostaną podniesione na lubelskim ratuszu.

Kolejna część obchodów odbędzie się wieczorem. O godzinie 18.00 wierni zgromadzą się na Boskiej Liturgii w kościele świętego Jozafata przy ulicy Zielonej, a o 19.00 rozpocznie się spotkanie na placu Litewskim – zaplanowano między innymi odśpiewanie hymnu Ukrainy. Ostatnim akcentem będzie projekcja filmów krótkometrażowych projektu multimedialnego „Ukrainer”. Początek w Centrum Kultury o godzinie 19.30.

„Akt Niepodległości Ukrainy” został proklamowany 24 sierpnia 1991. Wola wyjścia Ukrainy spod zależności ZSRR została potwierdzona wynikiem referendum 1 grudnia, w którym Ukraińcy zagłosowali za niepodległością. Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy.

MaK / InYa / opr. AKos

Fot. pixabay.com

Exit mobile version