W Lublinie trwają obchody Dnia Solidarności i Wolności. Święto upamiętnia historyczny zryw Polaków do wolności w lipcu i sierpniu 1980 roku. Zryw skończył się podpisaniem Porozumień Sierpniowych w Gdańsku.
Strajki, które zapoczątkowały w Polsce upadek komunizmu i wyzwolenie narodów Europy Środkowej i Wschodniej, rozpoczęły się w lipcu 1980 roku w zakładach pracy na Lubelszczyźnie.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody Dnia Solidarności i Wolności w Lublinie: uroczystości przed Pomnikiem Wdzięczności
– Solidarność to słowo, które 42 lata temu zaczęło obiegać cały świat – mówi przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, Marian Król. – Solidarność w naszym narodzie jest zawsze żywa i aktualna. U nas w sposób szczególny przejawiła się w lipcu 1980 roku, a później w sierpniu. To był taki społeczny bunt przeciwko ówczesnej władzy totalitarnej. Społeczeństwo było tak zdeterminowane, że władza musiała ustąpić.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczysta msza święta z okazji Dnia Solidarności i Wolności
Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod Krzyżem Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka. Następnie o 19.00 w archikatedrze zostanie odprawiona msza święta w intencji tych, którzy działali w ruchu solidarnościowym i na rzecz wolności ojczyzny. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą pod pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, gdzie złożą kwiaty, a następnie na plac Litewski, gdzie o 20.30 rozpocznie się koncert Solidarności i Wolności.
LilKa / opr. WM
Fot. Piotr Michalski