Tylko 30 proc. Polaków deklaruje, że regularnie wykonuje badania profilaktyczne, a kolejne 44 proc. że wykonuje je „od czasu do czasu”. Badania opublikowała jedna z Fundacji, były one prowadzone we współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta.
– Wyniki badań ogólnopolskich pokrywają się z wynikami dotyczącymi pacjentów w województwie lubelskim. Generalnie badamy się niechętnie, nawet jeżeli są to badania w ramach bezpłatnych programów – mówił w Polskim Radiu Lublin zastępca dyrektora Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Paweł Piróg. – Widzimy to w statystykach dotyczących zgłaszalności osób do programów profilaktycznych, które są finansowane przez NFZ. Najbardziej rozpoznawalny program profilaktyczny mammografia wykonywana czy to w pracowniach stacjonarnych, czy w mammobusach, czy też cytologia dla kobiet, to są programy, o których często się mówimy. Rozumiemy potrzebę wykonywania tych badań, natomiast ze zgłaszalnością do tych programów wcale nie jest najlepiej.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Okazją do udziału w bezpłatnych badaniach i konsultacjach lekarzy specjalistów jest rozpoczynająca się w sobotę (27.08) w Krasnymstawie akcja z projektu „Zdrowe Życie”. Akcji patronuje Para Prezydencka.
CZYTAJ: Mobilna Strefa Zdrowia w najbliższy weekend zawita do Krasnegostawu
Mobilna Strefa Zdrowia w Krasnymstawie będzie działać w najbliższy weekend przy Dworku Starościńskim przy ul. Sikorskiego od godziny 10.00.
RMaj / opr. AKos
Fot. RL