Pilotażowy program badań telediagnostycznych w Lubelskiem. Prof. Robert Rejdak: Chcemy być pionierami cyfryzacji medycyny w Polsce

rejdak 2021 12 30 161520 2022 08 30 181231

Uniwersytet Medyczny w Lublinie będzie współpracował z Instytutem Łączności w Warszawie. Chodzi o cyfryzację medycyny. Pierwszym wspólnym projektem będzie pilotażowy program badawczy dotyczącego telediagnostyki w diabetologii i okulistyce.

CZYTAJ: We wrześniu rusza pilotażowy program badań telediagnostycznych

Z kierownikiem Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Robertem Rejdakiem rozmawia Tomasz Maczulski.

– Będziemy zwłaszcza badać osoby z cukrzycą w małych miejscowościach – mówi prof. Robert Rejdak. – Będzie stworzony kalendarz wizyt. Przyjedzie sprzęt diagnostyczny do konkretnej praktyki lekarza rodzinnego. Ten sprzęt robi zdjęcia, a sztuczna inteligencja ocenia wstępnie wyniki i te wyselekcjonowane osoby, są dopiero zapraszane do lekarza. To system wychodzi do pacjenta. Dzięki rozwiązaniom technologicznym, możemy pacjenta szybko zbadać. Badania będą przesyłane do kliniki w Lublinie. Specjaliści z Instytutu Łączności pomogą nam. 

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. W Polsce szacuje się, że cierpi na nią blisko 3 miliony osób, w tym około miliona osób może nie wiedzieć, że na nią choruje. Stąd też lekarze apelują o wykonywanie badań profilaktycznych.

MaTo / opr. KB

Fot. archiwum

Exit mobile version