Policja apeluje o zgłaszanie autokarów do kontroli

3358725 lg 2020 05 02 120149 2022 06 03 133648 750x375 2022 08 17 183519

Policja apeluje o to, by zgłaszać, przed wyjazdem, autokary do kontroli. Ich stan techniczny – jak twierdzą służby – z biegiem lat się znacznie poprawił, jednak każda kontrola zwiększa nasze bezpieczeństwo na drodze.

– Teraz najbardziej są potrzebne kontrole – mówi Jarosław Wesołowski z Gorzowa Wielkopolskiego, kierowca zawodowy. – Teraz też miałem jak jechałem do Częstochowy. Na bramkach mnie zatrzymali – sprawdzili trzeźwość, stan techniczny tylko tak wizualnie i pożyczyli szerokiej drogi, co zresztą po tym wypadku trzeba naprawdę pilnować tego, żeby kierowcy byli wyspani, przestrzegali przede wszystkim przepisów.

– Policjanci w Lublinie i  na terenie całego kraju prowadzą kontrole autokarów – mówi oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, nadkomisarz Kamil Gołębiowski. – W Lublinie takie kontrole odbywają się w wyznaczonych punktach. Zachęcamy, aby zgłaszać takie kontrolę wcześniej, wówczas policjanci pojawią się na miejscu o wyznaczonej godzinie. Funkcjonariusze sprawdzą trzeźwość kierowcy, również sprawdzimy stan techniczny autobusu. Sprawdzimy stan ogumienia, sprawdzimy hamulce, to, w jaki sposób jest eksploatowany pojazd, czy nie ma nigdzie wycieków. Inna służbą, która realizuje tego typu zadania jest Inspekcja Transportu Drogowego. Często są to kontrole prowadzone razem z policjantami.

– W trakcie tegorocznych wakacji inspektorzy transportu drogowego sprawdzili 150 autobusów. W szczególności te kontrole obejmowały weryfikacje uprawnień firm przewozowych, czy firma ma odpowiednie dokumenty – mówi Adam Gorgol zastępcą naczelnika Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie. – Sprawdzamy stan psycho-fizyczny kierowcy, sprawdzamy również, czy jest odpowiednio wypoczęty, weryfikujemy zapis tachografów. Jeśli chodzi o autokary turystyczne to od kilku lat obserwujemy, że stan techniczny tych pojazdów ulega znacznej poprawie. Dotychczas w tym roku an wakacjach zatrzymaliśmy 150 kontroli, 5 dowodów rejestracyjnych. Na szczęście były to usterki, które nie były usterkami niebezpiecznymi, mającymi wpływ na bezpieczeństwo. Były to raczej drobne usterki, drobne wycieki i uszkodzenia. Czasami jest to niezgodność z danymi technicznymi pojazdów.

– Trzeba sprawdzać autokary. Bo jak np. dzieci jadą, to chodzi o ich dobro. Uważam, że to jest bardzo dobre – mówi mieszkańcy Lublina. – Myślę, że to jakiś sposób na zapewnienie bezpieczeństwa na drogach.

– Czas pracy kierowców jest bardzo ważny aspektem. Ponieważ przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo podróżujących i ten czas pracy kierowców sprawdzamy przy naszej kontroli. Niestety pasażerowie, osoby postronne tego nie mogą zweryfikować. W sytuacji, kiedy zobaczymy, że kierowca jest zmęczony i nie powinien dłużej jechać to jest tylko jedno wyjście. Musimy poinformować służby kontrolne, czy to policję, czy inspekcje transportu drogowego. Ponieważ to ma bezpośrednie przełożenie na nasze bezpieczeństwo, na wszystkich pasażerów, ale też i innych uczestników ruchu drogowego -dodaje Adam Gorgol.

– Jeżeli chodzi o Komendę Miejską Policji w Lublinie to takie kontrole należy zgłaszać albo do dyżurnego komendy miejskiej, albo bezpośrednio do Wydziału Ruchu Drogowego na ul. Zana w Lublinie. Tam taka kontrola zostanie odnotowana i patrol zostanie przygotowany do przeprowadzenia kontroli w wyznaczonym czasie, o wyznaczonej godzinie, aby nie było poślizgu w kwestii wyjazdu na wycieczkę – dopowiada Kamil Gołębiowski.

Numery telefonów, pod które można zgłaszać kontrole autokarów znajdziemy między innymi na stronie internetowej lubelskiej policji, a także Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie. 

Dodatkowo na stronie internetowej bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat danego autobusu. Chodzi o badania techniczne czy informacje o polisie OC.

MaTo / opr. AKos

Fot. archiwum

Exit mobile version