Prezes Lubelskiej Izby Rolniczej o żniwach i tegorocznych Chmielakach

dsc 1178 2022 08 19 104053

Kończą się żniwa w województwie lubelskim. Zostały nieliczne pola obsiane zbożami oraz rzepakiem, które miejscami później dojrzewały. – Zebrane płody wskazują na dobrą jakościowo pszenicę – mówił dziś (19.08) w Polskim Radiu Lublin prezes Lubelskiej Izby Rolniczej Gustaw Jędrejek.

– Wielu rolników woli jednak magazynować zboże i czekać na wyższą cenę skupu. Tu pojawia się niebezpieczeństwo kupowania zboża z Ukrainy – mówi prezes Jędrejek. – Podmioty skupowe czy młyny potrzebują tego zboża. Jeżeli nie będzie na rynku, nie będzie u rolników, to muszą podnieść cenę, ale jeżeli nie będzie tych naszych zbóż na rynku, to istnieje ryzyko, że może ktoś będzie chciał je kupić z Ukrainy. We wtorek byłem w Ukrainie i rozmawialiśmy na granicy, że są już wagony przygotowane do transportu do Polski, ale też rozmawiałem z firmami transportowymi i firmy wywożą jednak tę pszenicę do portów.

Cena pszenicy konsumpcyjnej waha się w skupie od 1300 do 1650 złotych. Zdaniem prezesa Jędrejka duży wpływ na tegoroczne plony mają warunki atmosferyczne – upały i susza a także ceny paliw i koszty pracy. Mniej jest pracowników z Ukrainy zatrudnianych przez polskich rolników.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Niemal 100 procent polskiego chmielu pochodzi z plantacji na terenie województwa Lubelskiego. Prawdziwym „zagłębiem chmielowym” jest powiat opolski – mówi Gustaw Jędrejek.

W Krasnymstawie rozpoczynają się doroczne Chmielaki, to święto piwowarów i plantatorów uprawiających chmiel. – Tradycje uprawy chmielu są na Lubelszczyźnie bardzo bogate, są tu doskonałe warunki do uprawy tej rośliny – dodaje prezes Jędrejek. – Lubelszczyzna jest potęgą w skali kraju. 95 procent na Lubelszczyźnie uprawia się chmielu z całego kraju. Mamy tutaj powiat opolski, gdzie 75 procent to właśnie uprawa chmielu w stosunku do całej Polski. Będą koncerty, występy znanych muzyków. W poniedziałek odbyły się żniwa ziołowe, także coraz więcej upraw wchodzi na polski rynek.

Podczas 51. edycji Chmielaków będzie można spróbować wyrobów 61 browarów z całego kraju. Część z nich powalczy o miano najlepszego trunku w Konsumenckim Konkursie Piw.

CZYTAJ: Ruszają Chmielaki Krasnostawskie. Zmiana organizacji ruchu w mieście

Święto Chmielarzy i Piwowarów potrwa w Krasnymstawie do niedzieli. Szczegółowy program na stronie chmielaki.pl.

RMaj/ opr. DySzcz

Fot. RL

Exit mobile version