Przybliżą sylwetkę zapomnianego artysty. „Zainspirowani Szukalskim” w Kazimierzu Dolnym

wystawa kamienica celejowska 2022 08 02 140304

Postać i twórczość rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego związanego z Kazimierzem Dolnym próbują przybliżyć twórcy projektu „Zainspirowani Szukalskim”. Jest to jeden z elementów trwającego Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”.

CZYTAJ: „Zainspirowani Szukalskim”. Festiwal „Dwa Brzegi” oddaje hołd zapomnianemu rzeźbiarzowi

Trzydziestu sześciu artystów z całej Polski w różnych częściach Kazimierza Dolnego prezentuje między innymi rzeźby, obrazy i instalacje zainspirowane twórczością Szukalskiego. Jest to pomysł artystki Marty Mulawy, która po obejrzeniu filmu „Walka” opowiadającego o rzeźbiarzu postanowiła promować tą mało znaną w Polsce postać.

– Słuchaliśmy także wywiadu z reżyserem tego filmu Ireneuszem Dobrowolskim i to nas skłoniło do działania – mówi koordynator projektu „Zainspirowani Szukalskim” Łukasz Kilarski. – W tym wywiadzie Ireneusz Dobrowolski powiedział, że najbardziej zależałoby mu na tym, żeby ludzie inspirowali się Szukalskim. No i to był już pierwszy taki impuls. Potem wraz z Martą przyjechaliśmy do rodzinnego miasta, do Puław i mama Marty powiedziała, że był jakiś artysta, który zostawił wizytówkę. Wygooglowaliśmy go sobie z tej wizytówki i co się pojawiło? Pojawiło się, że ten mężczyzna przedstawiał ruiny willi Szukalskiego w Mięćmierzu, a w filmie jest powiedziane tylko, że to jest willa pod Warszawą. I nagle nam się włos zjeżył na rękach, że to jest tutaj.

CZYTAJ: Stanisław Szukalski – geniusz odzyskany

Prace artystów zainspirowanych twórczością Stanisława Szukalskiego można znaleźć między innymi w Muzeum Nadwiślańskim i w Kazimierskim Ośrodku Kultury. Tam również prezentowane są filmy dotyczące rzeźbiarza.

ŁuG / opr. KB

Fot. Festiwal „Dwa brzegi”

Exit mobile version