Krówkowe fondue, piróg biłgorajski, napoje z saturatora, animacje dla dzieci, czy przewodnik oczami mieszkańców to część atrakcji „Na wakacje Zamość i Roztocze”. Akcja odbywa się przed siedzibą Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie.
CZYTAJ: „Chcemy rozwijać nasz region”. Samorządy łączą siły, aby promować Roztocze
Do 10 sierpnia mieszkańcy Lublina i turyści będą mogli zapoznać się z bardziej i mniej znanymi atrakcjami Roztocza.
– Chcieliśmy pokazać Zamość i Roztocze od trochę innej strony – mówi dyrektor Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Dorota Lachowska. – Nie trzeba wcale daleko wyjeżdżać, żeby zobaczyć naprawdę atrakcyjne miejsca, odpowiednio wypocząć. Rozejrzenie się po okolicy i poszukanie takich miejsc wokół nas sprawia, że oszczędzamy na takim wyjeździe, czyli zostaje nam spora suma pieniędzy, którą możemy przeznaczyć na to, żeby sobie sprawiać podczas takiego wyjazdu przyjemności.
– Specjalnie na ten projekt przygotowaliśmy się dość wyjątkowo i nietuzinkowo – mówi Barbara Godziszewska, dyrektor Wydziału Turystyki i Promocji Urzędu Miasta Zamość. – Wymyśliliśmy formułę, żeby czymś zaskoczyć mieszkańców Lublina. Postanowiliśmy spotkać się, porozmawiać, poopowiadać i posmakować. W Zamościu od pewnego czasu działa pani Kasia Kukiełka z krówką roztoczańską i robi fenomenalne wyroby, więc wymyśliłyśmy krówkowe fondue. Mamy mnóstwo zamojskich oprowadzaczy, naszą najnowsza książkę „Stół szwedzki po zamojsku”, gdzie jest mnóstwo przepisów.
CZYTAJ: Konik polski i nietoperz – główni bohaterowie Dni Otwartych Roztoczańskiego Parku Narodowego
– Przyjechaliśmy z saturatorem – mówi Krzysztof Pacyk, członek spółdzielni socjalnej Sami Swoi z Zamościa. – Będziemy ludzi częstować, żeby sobie przypomnieli dawne czasy. To nic trudnego: woda, gaz, sok – niby prosta rzecz, a coś innego. Wymyśliliśmy taką sprawę, że w Nowej Bramie Lubelskiej przy Łukasińskiego 12 mamy w podziemiach wystawę z przedmiotami z czasów PRL-u. Mamy 12 pomieszczeń, blisko 8 tysięcy eksponatów. Dużo ludzi przyjeżdża i chce sobie powspominać. To podróż w czasie.
– Zamość to miejsce zupełnie wyjątkowe, wpisane na listę UNESCO, które doceniają turyści nie tylko z województwa lubelskiego czy z Polski, ale z całego świata – podkreśla Dorota Lachowska. – Przyjeżdżają po to, żeby podziwiań piękne ormiańskie kamienice, wspaniały ratusz z klasycystycznymi, rozłożystymi schodami, żeby poznać całe założenie, które zaproponował Zamościowi i zrealizował Bernardo Morando na zlecenie hetmana wielkiego Zamoyskiego. Zamość ma wiele atrakcji, fortyfikacje, które miały chronić przed najazdami, ale też tę wielokulturowość, która w Zamościu została zapisana czy też kuchnię regionalną, no i bardzo blisko położone Roztocze – miejsce niezwykłe, przeznaczone właściwie dla tych, którzy chcą wypoczywać w bliskości przyrody.
– Wszystkie te miejsca zachwycają wielością atrakcji turystycznych – mówi Joanna Liberadzka-Duras, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Zamość i Roztocze. – Przyciągają swoją przyrodą, dużą ilością szlaków, mnogością wydarzeń odbywających się na tym terenie. To Hrubieszów, czyli Wioska Gotów w Masłomęczu, sama gmina Hrubieszów z mnogością pałacyków dworków z pięknym punktem widokowym; będzie to też Janów Lubelski i Zoom Natury, park rozrywki i przynależna do niego plaża, gdzie można wypoczywać z całymi rodzinami. Są tam laboratoria, w których dzieci świetnie się bawią.
– Przede wszystkim bardzo rozległe i piękne Lasy Janowskie, duża część Puszczy Solskiej – mówi burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś. – Stanowią jeden z największych zwartych kompleksów leśnych w Europie. Przebiega przez nie wiele tras rowerowych, w których są przepiękne miejsca zarówno pod względem przyrodniczym i historycznym. Jest dużo pięknych zbiorników wodnych, bardzo ciekawa zwierzyna – są nawet żubry, ale także rzadkie zwierzęta jak głuszec.
– Oprócz tego jest gmina Nielisz z wielkim zbiornikiem rekreacyjnym, który przyciąga masę turystów – mówi Joanna Liberadzka-Duras. – To raj dla turystów, jak również miłośników aktywnego wypoczynku, dla wędkarzy. Wszystko to tworzy całość oferty przyciągającej na Roztocze.
Wydarzenia promujące Zamość i Roztocze potrwają do 10 sierpnia. Z atrakcji będzie można skorzystać w godzinach w godzinach 14.00-18.00.
RyK/ opr. DySzcz
Fot. archiwum