W sobotę 27 sierpnia rozpoczynają się dwudniowe obchody 102. rocznicy zwycięskiej dla Polaków bitwy pod Komarowem. Głównym ich punktem będzie niedzielne odsłonięcie Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej.
Bitwa stoczona 31 sierpnia 1920 roku była ostatnią wielką batalią kawalerii XX wieku. W jej trakcie 1500 polskich kawalerzystów pokonało liczącą blisko 6000 żołnierzy sowiecką armię konną.
CZYTAJ: Konrad Głuchowski o zwycięstwie pod Komarowem: była to ostatnia bitwa konna w dziejach świata
W sobotę o godzinie 17.30 na cmentarzu w miejscowości Komarów-Osada na mogile poległych w bitwie złożone zostaną wieńce i kwiaty. Pół godziny później w kościele pw. Świętej Trójcy odprawiona będzie msza święta w intencji poległy w bitwie żołnierzy. Następnie około godziny 20.00 przy pomniku w Wolicy Śniatyckiej rozpocznie się koncert patriotyczny.
CZYTAJ: Płyty z odznakami pułków dotarły pod Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej
Natomiast w niedzielę zaplanowano odsłonięcie monumentalnego Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. W programie również rekonstrukcja historyczna bitwy pod Komarowem, a także pokazy wyszkolenia wojskowego.
– Na pomniku znajduje się osiem tablic zewnętrznych z odciskami znaków kawalerii oraz dwie tablice z napisem „Chwała artylerii i kawalerii konnej” – mówi inicjator budowy pomnika, prezes Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem, Tomasz Dudek. – Każdy pułk kawalerii miał swoją indywidualną odznakę i szczycił się nią. To była duma dla pułku. I właśnie te odznaki będą na monumencie, na ścianach zewnętrznych naszego symbolicznego mauzoleum. W bitwie pod Komarowem brało udział sześć pułków kawalerii – również te pułki mają swoje odznaki na tych tablicach, m.in. mój ukochany 9 Pułk Ułanów Małopolskich, najbardziej wykrwawiony w bitwie pod Komarowem. Właśnie w rocznicę bitwy pod Komarowem miał on swoje święto pułkowe. A od 2009 roku w tej samej dacie i na tę samą okoliczność funkcjonuje Święto Kawalerii Polskiej.
Pomnik składa się z kilkumetrowego pulpitu, na którym umieszczono liczące ponad 14 metrów wysokości betonowe skrzydła husarskie. Rzeźby trzech szarżujących kawalerzystów z brązu ważą 7 ton. Cała konstrukcja ma ponad 20 metrów wysokości.
Budowa Pomnika to efekt ponad dwuletniej współpracy i zaangażowania Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz polskich środowisk kawaleryjskich.
Uroczystości rocznicowe organizuje także gmina Komarów-Osada. W programie między innymi: wręczenie odznaczeń, apel pamięci i salwa honorowa, a także złożenie kwiatów. Początek w sobotę o godzinie 17.00 w miejscu pamięci w Wolicy Śniatyckiej.
MaTo / AP / TSpi / opr. ToMa
Fot. archiwum