Rozliczenie podatkowe i wybór formularza – czyli PIT 36 kontra PIT 37

glowne 2z2 2022 08 18 092504

PIT 36 i PIT 37 to dwa najpopularniejsze zeznania podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty. Oba dokumenty te swoje źródło mają w Ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) zwanej dalej „Ustawą o PIT”. Jako podstawę wskazując art.  45 ust. 1 Ustawy o PIT, w którym Ustawodawca stwierdził, że podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Co łączy formularze? Czym się różnią? Kto powinien wybrać PIT 36, a dla kogo stworzono PIT 37?

Podobieństwa deklaracji podatkowych

W pierwszej kolejności stwierdzić należy, że deklaracje PIT 36 i PIT 37 mają pewne podobieństwa. Wynikają one z tożsamej podstawy prawnej  (Ustawy o PIT) oraz skierowaniu deklaracji do podatników podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ponadto warto zauważyć, że te zeznania podatkowe składa się również w tym samym terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W przypadku jeżeli podatnik przygotuje swój PIT zbyt wcześnie (przed początkiem terminu) to zostanie ono uznane za złożone w pierwszym dniu terminu – to znaczy 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

Różnice w PIT 37

PIT 37 odróżnia od PIT 36 przede wszystkim krąg podmiotów, do których deklaracja została skierowana. W tym zakresie wskazać należy, że zeznanie PIT 37 to dotyczy osób, które uzyskały przychody:

1)      po pierwsze ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2)      po drugie opodatkowane na zasadach ogólnych,

3)      po trzecie opodatkowane przy zastosowaniu skali podatkowej,

4)      po czwarte wyłącznie za pośrednictwem płatnika lub podmiotów podobnych (określonych w ustawie).

PIT 37 nie może zostać zastosowany przez podmioty, które prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą, nie będzie służyć również podatnikom, którzy są obowiązani doliczać do swoich dochodów dochodów ich małoletnich dzieci, obniżają dochody o straty z lat ubiegłych lub odliczają tak zwany minimalny podatek dochodowy.

Zeznanie można złożyć wspólnie z małżonkiem, jednak aby skorzystać z rozliczenia w ramach formularza PIT 37 oboje małżonkowie (podatnicy) muszą spełniać wymagania wprowadzone przez ustawodawcę.

Charakterystyka PIT 36

Deklaracja PIT 36 jest stosowana w sytuacjach, gdy podatnik również powinien rozliczać się na zasadach określonych w art. 45 ust. 1 Ustawy o PIT (podobnie jak przy PIT 37), jednak nie spełnia kryteriów do rozliczenia na zeznaniu w ramach tego formularza (PIT 37). Często dotyczy on na przykład małżonków, w których związku tylko jedna z osób spełnia te wymogi.

PIT 36 został  więc skierowany zasadniczo do podatników, którzy:

1)      prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą;

 a.      opodatkowywali ją na zasadach ogólnych;

 b.      opodatkowanie miało miejsce na zasadach skali podatkowej;

2)       prowadzili działy specjalne produkcji rolnej;

 a.      opodatkowywali ją na zasadach ogólnych;

 b.      opodatkowanie miało miejsce na zasadach skali podatkowej;

3)      uzyskiwali przychody:

 a.      z najmu, podnajmu, dzierżawy i innych o podobnym charakterze;

 b.      z odpłatnego zbycia rzeczy na zasadach określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d Ustawy o PIT;

 c.       od których obowiązani są samodzielnie opłacać zaliczki na podatek;

 d.      ze źródeł przychodów, które położone są za granicą;

4)      korzystający z tzw. kredytu podatkowego;

5)      stosujący doliczenia na podstawie art. 44 ust. 7f Ustawy o PIT;

6)      doliczający dochody małoletnich dzieci do swoich dochodów;

7)      podatnicy, który w swoim zeznaniu obniżają dochody o straty z lat ubiegłych;

8)      podatnicy, którzy muszą wykazywać należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version