Przęsła zapory na granicy polsko-białoruskiej ustawione są już na całej zaplanowanej długości. Trwają odbiory techniczne i prace wykończeniowe. Montowana jest również bariera elektroniczna na długości 202 kilometrów – poinformowała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. SG Anna Michalska.
CZYTAJ: Ostatnie prace nad zaporą na granicy polsko-białoruskiej
W sobotę 23 lipca rzeczniczka SG por. Anna Michalska poinformowała, że wykonawca zapory, w związku ze skrajnie trudnymi warunkami geotechnicznymi poprosił o wydłużenie terminu prac do końca lipca. We wtorek (02.08) przekazała, że przęsła ustawione są na całej długości. Dodała, że trwają odbiory techniczne oraz prace wykończeniowe uwzględniające wprowadzenie uwag wskazanych przez SG.
Trwa budowa bariery elektronicznej na długości 202 kilometrów. Obecnie ustawiane są słupy pod kamery.
– Następnie zainstalowane zostaną przyłącza energetyczne, transmisyjne, sensory. Ten etap zakończy się uruchomienie bariery elektronicznej w terenie – powiedziała Michalska.
Dodała, że ostatnim etapem powstania bariery elektronicznej będzie uruchomienie Centrum Nadzoru, konfiguracja, integracja i kalibracja systemów oraz szkolenia dla funkcjonariuszy SG, jak optymalnie wykorzystać możliwości systemów elektronicznych.
Rzeczniczka przypomniała, że bariera elektroniczna to m.in. kamery pozwalające na monitoring w dzień i w nocy – będzie ich ponad 2,5 tys., dodatkowo 400 km kabli detekcyjnych i 200 km kabli transmisyjnych oraz 200 km kabli zasilających.
– Bariera elektroniczna będzie posiadała własną architekturę wewnętrzną – wydzieloną, bez dostępu do innych sieci zewnętrznych. Ma to zapobiec niekontrolowanemu i nieautoryzowanemu przepływowi danych – powiedziała.
Budowa bariery fizycznej rozpoczęła się 25 stycznia na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy z Białorusią. Miała trwać do 30 czerwca, jednak – jak informowała 7 lipca zastępczyni komendanta głównego SG gen. bryg. Wioleta Gorzkowska – dla odcinków, które przebiegały w skrajnie trudnych warunkach gruntowych, termin robót przedłużono.
Oprócz pięciometrowej zapory fizycznej ze stalowych przęseł na granicy z Białorusią powstaje bariera elektroniczna, która zabezpieczy łącznie 202 km. Ma być gotowa do połowy września. Będzie miała kilka linii detekcji: kabel na zaporze, pod gruntem (aby wykrywać drgania) oraz system wizyjny na słupach co 100 metrów wzdłuż linii granicy z kamerami dziennymi, kamerami termowizyjnymi w systemie podczerwieni.
W związku z realizacją zapory, z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je wskutek kryzysu migracyjnego, oraz koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca, jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
CZYTAJ: SG: 34 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej
Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz obowiązuje w całym województwie podlaskim, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach granicznych.
Koszt zapory fizycznej i elektronicznej to razem 1,6 mld złotych.
RL/PAP/opr. KB
Fot. @Straz_Graniczna