Spotkanie z konikiem polskim w Roztoczańskim Parku Narodowym

dsc01777 2022 08 06 082229

Roztoczańska przygoda z konikiem polskim to plenerowe wydarzenie edukacyjne organizowane przez Roztoczański Park Narodowy. We Floriance będzie można zobaczyć m.in. pokaz podkuwania koni, skorzystać z przejażdżki bryczką i w siodle, a także wziąć udział w festynie gdzie nie zabraknie stoisk z produktami regionalnymi.

– Chcemy przybliżyć mieszkańcom Roztocza i turystom roztoczańskie koniki – mówi dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego Andrzej Wojtyło. – Konik polski, symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego, został sprowadzony 16 lipca 1982 r. i w tym roku przypada 40. rocznica hodowli konika polskiego  w Roztoczańskim Parku Narodowym. Z tej okazji chcielibyśmy zaprezentować same koniki, jak i pokazać pracę w stajni, pokazy podkuwania koni jak i też wycieczki, animacje, konkursy związane z konikami – dodaje dyrektor Wojtyło.

CZYTAJ: Raj dla turystów i miłośników aktywnego wypoczynku. Zamość i Roztocze polecają się na wakacje

– W ostoi przy Stawach Echo koniki żyją w pół-naturalnych warunkach, zwierzęta spotkamy też we Floriance – mówi zastępca dyrektora Parku Tadeusz Grabowski. – Już w warunkach stajennych maksymalnie 50 koni możemy zobaczyć. Tam są wybiegi, pastwiska. Te konie są właśnie wykorzystywane do jazdy w siodle, są przysposabiane do prac ze sprzętem czy to rolnym. Ale głównie korzystamy z nich w układzie przejazdów konnych, bryczką, wagonetką. Bo z tej perspektywy to środowisko wygląda trochę inaczej.

Wydarzenie to część kampanii edukacyjnej „Lubelskie Spotkania z Przyrodą”. Kampania ma na celu promocję potencjału przyrodniczego naszego regionu i wyrobienie wrażliwości na ochronę środowiska. Dzień otwarty RPN organizowany jest po raz drugi.

Dzisiejsze (06.08) wydarzenia rozpoczną się o godzinie 9.00 i potrwają do 17.00

CZYTAJ: Konik polski i nietoperz – główni bohaterowie Dni Otwartych Roztoczańskiego Parku Narodowego

Pełny program dwudniowej imprezy można znaleźć na stronie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

RyK / RCh / opr. AKos

Fot. Piotr Piela / archiwum

Exit mobile version