Szczebrzeszyn Stolicą Języka Polskiego. Już po raz ósmy

20190805 121402 2022 08 07 074336

Około 100 wydarzeń, w tym spotkania autorskie, dyskusje, wystawy i koncerty przygotowano dla uczestników 8. Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który rozpocznie się dziś (07.08) w Zamościu. Jutro przeniesie się do miasteczka festiwalowego w Szczebrzeszynie, gdzie potrwa do soboty. Patronem tegorocznej edycji wydarzenia jest poeta, dramatopisarz i aktor – Miron Białoszewski.

Dziś w programie między innymi spotkanie dotyczące języka perswazji i manipulacji.  Rozmowę z Jackiem Warchalą z Uniwersytetu Śląskiego poprowadzi prof. Paweł Nowak z  Katedry Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.    

Przed południem rozpocznie się też spotkanie ze współtwórcami książki „Straż Pożarna w Zamościu. 140 lat historii” – brygadierem Andrzejem Szozdą, zastępcą Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu i Leszkiem Wygachiewiczem, pracownikiem Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu.

CZYTAJ: Literackie święto w Szczebrzeszynie. W sierpniu Stolica Języka Polskiego

– Festiwal to wydarzenie, którym chcemy łączyć. Tu jest miejsce na dialog, tu jest miejsce rozmowy. Tak chcemy budować festiwal – mówi pomysłodawca imprezy i prezes organizującej wydarzenie Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń Piotr Duda. Wyjaśnił, że tworząc program organizatorzy reagowali na to, co dzieje się wokół. – Chcemy żeby Szczebrzeszyn promieniował różnymi działaniami. Festiwal to też miejsce, gdzie nie budujemy murów, zależy nam na atmosferze otwartości – dodał prezes.

Gośćmi festiwalu będą m.in. Wojciech Bąkowski, Anna Bikont, Wojciech Bonowicz, Wojciech Chmielarz, Magda Umer i Sylwia Chutnik.

Prof. Iwona Hoffman z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przekazała, że w tegorocznym festiwalu są bardzo mocne akcenty związane z kulturą ukraińską:

– Będziemy mieli spotkania z autorami z Ukrainy, którzy odnoszą się do trwającej wojny – poinformowała.

W ramach tego cyklu spotkań zaplanowano m.in. spotkanie autorskie „Fenomen poezji ukraińskiej: Stus, Żadan i inni”, w którym wezmą udział Marcin Gaczkowski, Bohdan Zadura, Iurii Zavadskyi (11 sierpnia, godz. 16.15), „Mecz poetycki z poezją ukraińską” (11 sierpnia, godz. 19.15), spotkanie z autorką książki „Córeczka” Tamarą Dudą (13 sierpnia, godz. 12.30) i autorką zbioru esejów „Planeta Piołun” Oksaną Zabużko (13 sierpnia, godz. 17.25).

We współpracy z UMCS przygotowano pasmo rozmów o języku perswazji, manipulacji, o tym jak język może stygmatyzować czy wykluczać. Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek przygotował pasmo rozmów o śląskiej muzyce i dorobku Wojciecha Kilara, Gustawa Morcinka, Kazimierza Kutza i Szczepana Twardocha. Natomiast sekretarz rady festiwalu Tomasz Pańczyk przygotował cykl wydarzeń poświęconych 80. rocznicy Zagłady Żydów szczebrzeskich.

W ramach rocznicy organizatorzy zaplanowali rozmowę z Anną Bikont o jej książce „Cena” (10 sierpnia, godz. 22.30), koncert Mikołaja Trzaski (11 sierpnia, godz. 22.30) i pokaz filmu Mikołaja Grynberga „Dowód tożsamości” (12 sierpnia, godz. 22.30).

Przed festiwalem mieszkańcy Szczebrzeszyna zostali poproszeni o przyniesienie zdjęcia ze ślubu swojego albo przodków. Dyrektorka Miejskiej i Gminnej Biblioteki w Szczebrzeszynie Małgorzata Koczon podała, że wpłynęło ponad 30 zdjęć współczesnych i archiwalnych. Z wybranych zdjęć artystka Krystyna Piotrowska wykona monidła, które będą tworzyć wystawę „Ślubny Szczebrzeszyn”. Wernisaż 8 sierpnia o godz. 19.15 w festiwalowej galerii.

Dla młodych czytelników przygotowano Małą Stolicę Języka Polskiego, w której programie są spotkania, gra terenowa, spektakl, koncert i warsztaty dla dzieci i rodziców dotyczące m.in. budowy relacji z dzieckiem za pomocą książki.

Program festiwalu można znaleźć na stronie: stolicajezykapolskiego.pl, a pierwsze wydarzenia na Rynku Wodnym w Zamościu dziś o godz. 9.00.

Podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbyło się ponad 110 wydarzeń kulturalnych, w tym m.in. 28 spotkań autorskich, 15 koncertów, 3 wystawy, 10 cyklów warsztatowych.

PAP/ MaTo / opr. KB

Fot. archiwum

Exit mobile version