Tańce dworskie, staropolskie zabawy czy wspólna biesiada. Trwa Festiwalu Oręża Polskiego

img 20220814 172506 2022 08 14 174702 scaled 2022 08 14 192732

Huk armat, staropolskie zabawy, wspólna biesiada – to niektóre z atrakcji Festiwalu Oręża Polskiego nad Zalewem Janowskim. Na miejscu jest około 150 rekonstruktorów, którzy opowiadają o broni i życiu z czasów od Mieszka I po współczesne.

CZYTAJ: Rekonstruktorzy nad Zalewem Janowskim. Kolejna edycja Festiwalu Oręża Polskiego

– Można podejrzeć dawne tańce dworskie i ludowe, modę, zobaczyć broń, posłuchać muzyki, a także skosztować obozowych specjałów – wymienia prezes Chorągwi Zamku w Zawieprzycach. Antonina Gajos. – Jesteśmy w części obozowiska XVII-wiecznego: historyczne namioty, broń, armaty. A tuż obok – jak to było w dawnym obozowisku – to, co liczyło się najbardziej, czyli kawa parzona prosto z piasku. Mamy warsztat mincerski, to urządzenie z młotem, można własnoręcznie tworzyć monetę dawnym sposobem. Będziemy uczyć zabaw, które nasi dziadowie znali. Tutaj są wystawione staropolskie kręgle.

– Wśród rekonstruktorów są również kobiety, które prezentują i opowiadają np. o XVIII-wiecznej modzie – mówi prezes Stowarzyszenia Turystyka z Pasją, Dominika Lipska. – Prezentujemy tak naprawdę dwa bardzo odmienne style mody. Suknie XVIII-wieczne na tzw. panierze, paniery mogły być tak szerokie, że panie musiały wchodzić przez drzwi, bo się nie mieściły na wprost. Moje koleżanki prezentują już odmienną modę, modę epoki napoleońskiej, gdzie założenie było takie, że sylwetka kobiety powinna przypominać kolumnę antyczną. Suknie były odcięte w stanie, puszczone luźno.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Piknik wojskowy „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” w Janowie Lubelskim

– Ciekawe jest to, że można zobaczyć, jak zmieniało się wojsko i broń na przestrzeni lat w jednym miejscu – mówią uczestnicy wydarzenia. – Widzimy, że są kosynierzy, więc jest dosyć fajnie, ciekawie. Widzę, że jest Leopard. Tego się nie spodziewałem, amerykański sprzęt z II wojny światowej – to miłe zaskoczenie. Wszystko nas interesuje. Mój syn jest zachwycony. Mówi, że będzie żołnierzem, jak dorośnie, więc ogląda wszystkie ekspozycje. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Janów Lubelski: rekonstrukcja bitwy pod Cedynią

Na uczestników czekają także pokazy sokolnictwa. Kowalstwa i woltyżerki konnej. Wydarzenie zakończy koncert Ani Wyszkoni o godzinie 20.00

RyK / opr. AKos

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version