W Lublinie rozpoczyna się 28. Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. 26 trębaczy z całej Polski odegra hejnały miejskie z balkonu Trybunału Koronnego. Wśród hejnalistów jest też kilka kobiet, a nawet rodzinny duet, który tworzą Róża Witkowska oraz jej tata Waldemar Witkowski.
– Grą na trąbce zainspirował mnie tata – mówi Róża Witkowska. – Poszłam do szkoły muzycznej tylko i wyłącznie dlatego, że tata grał. Trąbka jest też dlatego, że tata na niej gra. Chciałam po prostu zagrać tak jak on. Czasem pogrywałam w szkole podstawowej i moja nauczycielka muzyki powiedziała pani burmistrz, że gram na trąbce i mój tata też, więc moglibyśmy zostać hejnalistami. Pani burmistrz zadzwoniła do mnie, zapytałam taty, czy możemy jechać. Pojechaliśmy i gramy tutaj. Gramy w dwugłosie, wychodzimy w duecie. Generalnie nasz hejnał jest na trzy głosy, ale trzeciego trębacza w stroju kaszubskim nie ma.
Pucki hejnał można usłyszeć codziennie o godzinie 13.48 na pamiątkę roku 1348, gdy Puck uzyskał prawa miejskie. Na żywo grany jest tylko podczas świąt i uroczystości miejskich, a hejnaliści ubrani są zawsze w stroje kaszubskie.
Na co dzień hejnał jest odtwarzany z nagrania, bo 18-letnia hejnalistka chodzi jeszcze do szkoły, a jej tata do pracy.
Hejnały podczas 28. Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich są odgrywane z balkonu Trybunału Koronnego w Lublinie. Przegląd potrwa do godziny 18.
MaK / opr. WM
Fot. archiwum