Trwają wypłaty czternastych emerytur. Seniorzy powinni uważać na oszustów

banknotes g5717eeef6 1920 2022 08 31 200015

Trwają wypłaty tzw. czternastych emerytur. W całej Polsce pieniądze trafią w sumie do 9 mln osób, w tym 8,1 mln otrzyma te świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

CZYTAJ: „Czternastki wypłacamy bez wniosków”. ZUS ostrzega seniorów przed oszustami

Służby, a także urzędnicy apelują do seniorów, aby uważali na oszustów i nie wypełniali żadnych wniosków o wypłatę pieniędzy. 

– Warto pamiętać o tym, że emerytura trafi automatycznie na konto uprawnionych osób lub przyniesie ją listonosz. W tej sprawie nie trzeba też składać żadnych pism i dokumentów ani wypełniać jakichkolwiek formularzy – przypomina regionalny rzecznik prasowy ZUS, Agata Muchowska. – Niestety docierają do nas niepokojące sygnały, że pojawili się oszuści „na czternastkę”. Ich schemat działania polega na tym, że odwiedzają seniorów w domu i oferują pomoc w wypełnieniu wniosków o świadczenie w zamian za pieniądze. W ten sposób wyłudzają dane osobowe, które mogą posłużyć np. do zaciągnięcia kredytu. Musimy pamiętać także, że wpuszczając oszustów do domu, narażamy się też na kradzież, bo – podczas gdy jeden z oszustów pomaga wypełnić taki fikcyjny wniosek – drugi może w tym czasie okradać mieszkanie.

Należy pamiętać również o tym, że pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co do zasady, nie odwiedzają swoich klientów. Wyjątek to kontrola zwolnienia lekarskiego. Na pewno też urzędnicy nie będą prosić o jakiekolwiek dane osobowe czy pieniądze.

– Niestety wyobraźnia przestępców nie zna granic i oprócz osobistych wizyt zdarzają się inne próby oszustwa – dodaje Muchowska. – Nie wysyłamy też informacji drogą mailową, jeżeli klient sam nie zgłosił takiej prośby. A już na pewno nie prosimy w ten sposób o przelanie jakichkolwiek pieniędzy czy o kliknięcie jakiegokolwiek linku. Nie dzwonimy sami do klientów i podczas rozmowy nie pytamy o dane osobowe.

Niestety z policyjnych statystyk z ostatnich kilku lat wynika, że to właśnie seniorzy najczęściej padają ofiarą oszustów.

– Dlatego cały czas trzeba uważać – podkreśla sierżant sztabowy Małgorzata Skowrońska z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Wykorzystują samotność i łatwowierność starszych osób. Najczęściej zaczyna się to właśnie od otrzymania telefonu. Oszuści podają się za policjanta, prokuratora, za urzędnika ZUS-u. Natomiast na chwilę obecną w województwie lubelskim nie odnotowaliśmy takiego oszustwa „na czternastkę”. Najczęściej występujące u nas oszustwo to „na policjanta”, „na wypadek” czy też „na pracownika banku”. Straty to najczęściej bardzo duże kwoty. Sięgają od kilkunastu tysięcy do nawet kilkudziesięciu. To są wszystkie oszczędności życia tych starszych osób.

CZYTAJ: Cyfrowe kluby seniora zaktywizują emerytów

– Warto również przypomnieć, że czternasta emerytura zwolniona jest z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Dlatego też świadczenie wynosi nieco ponad 1 217 złotych – informuje Agata Muchowska. – W pełnej wysokości otrzyma je ponad 7 mln 700 tys. osób, których emerytura bądź renta nie przekracza 2 900 złotych brutto. W przypadku świadczenia, które jest między 2 900 złotych brutto a 4 188 złotych brutto, „czternastka” będzie zmniejszona zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Taka „czternastka” będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach. Co ważne, nie będzie też podlegała potrąceniom, w tym także potrąceniom komorniczym.

Jak twierdzą sami seniorzy, tzw. czternasta emerytura to dla nich ogromna pomoc:

– Jestem zadowolona, mam więcej pieniędzy, bo tak to mam małą emeryturę. Jak mam „czternastkę”, to mogę sobie pozwolić na inne rzeczy, których pierwotnie nie mogłam kupić – mówią seniorki – Oczywiście, że się przyda. Miałam słabe wynagrodzenie i teraz mam słabe pieniądze. Raczej dobrze, bo zawsze to parę złotych więcej. Emerytura nie jest wysoka, zawsze można coś dokupić.

CZYTAJ: Przyszli emeryci dostaną wyższe świadczenia

Mimo tego, że wypłata czternastej emerytur już się rozpoczęła, to wielu emerytów wciąż czeka na swoje świadczenia.

– Jeszcze czekamy. Właśnie idę z ZUS-u. Niczego się tam nie dowiedziałam. Pani otworzyła mi drzwi i powiedziała „Do widzenia, proszę poczekać” – komentuje emerytka. – Nie chodziłam jeszcze do PKO, nie wiem, czy przyszła.

Warto to jednak sprawdzić, a jeżeli ktoś jeszcze nie dostał dodatkowej emerytury, to musi uzbroić się w cierpliwość.

– Następne wypłaty „czternastki” będą 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. W tym czasie emeryci i renciści mogą na swoich kontach spodziewać się pieniędzy. Dodatkowe świadczenie nie będzie wliczało się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych – zaznacza Agata Muchowska.

CZYTAJ: Od września nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów

„Czternastki” nie otrzymają jedynie osoby ze świadczeniem zawieszonym, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na „czternastkę” może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

MaTo / opr. KB

Fot. pixabay.com 

Exit mobile version