Ukraina: z portów wypłynęła kolejna grupa statków z ukraińskim zbożem

net 22805027 2022 08 07 111145

Z portów nad Morzem Czarnym, w Odessie i Czornomorsku wypłynęły w niedzielę (07.08) cztery statki transportujące prawie 170 tys. ton ukraińskiej produkcji rolnej – przekazał minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.

 CZYTAJ: Władze Ukrainy chcą rozszerzenia listy portów, z których będzie można wysyłać zboże

Minister poinformował, że chodzi o cztery masowce: Mustafa Necati, Star Helena, Glory i Riva Wind. Zmierzają one do portów we Włoszech, Chinach i Turcji.

– Stopniowo przejdziemy do działalności na szerszą skalę. Planujemy już w najbliższym czasie zapewnić możliwość obsługi w portach co najmniej stu statków w ciągu miesiąca – zapowiedział Kubrakow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

O wypłynięciu czterech statków z portów ukraińskich poinformowało również na Twitterze ministerstwo obrony Turcji. Jak głosi komunikat resortu, na pokładzie statków Glory i Riva Wind znajduje się, odpowiednio, ok. 66 tys. i 44 tys. ton kukurydzy. Mustafa Necati transportuje ok. 6 tys. ton oleju słonecznikowego. Star Helena przewozi ok. 45 tys. ton ziaren słonecznika.

 CZYTAJ: Ministerstwo obrony Turcji: pierwszy statek z ukraińskim zbożem wypłynął z Odessy do Libanu

Wywóz zbóż z portów Ukrainy został zablokowany z powodu rozpoczętej 24 lutego inwazji rosyjskiej na ten kraj. 22 lipca zawarto porozumienie o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów. Ukraina i Rosja w osobnych umowach podpisanych z Turcją i ONZ zobowiązały się do zapewnienia bezpiecznych korytarzy morskich z trzech portów. W ramach porozumienia w poniedziałek z Odessy wypłynął pierwszy statek, transportujący 26 tys. ton kukurydzy. Kolejne trzy statki ze zbożem wypłynęły z Czornomorska w piątek. W sobotę zaś do portu na Ukrainie wpłynął pierwszy statek handlowy od początku inwazji.

Ukraina należy do największych eksporterów zbóż na świecie. Jednym z celów porozumienia dotyczącego eksportu zboża z Ukrainy jest złagodzenie globalnego kryzysu żywnościowego i obniżenie cen towarów spożywczych, które wzrosły z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według Międzynarodowej Organizacji Morskiej po 24 lutego w ukraińskich portach utknęło ok. 80 jednostek.

PAP / RL / opr. AKos

Na zdj. pływający pod banderą Panamy masowiec Navi Star widziany z nabrzeża w Odessie, fot. PAP/Alena Solomonova

Exit mobile version