W Wolicy Śniatyckiej pod Komarowem trwa montaż sylwetek trzech ułanów na pomniku Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Montaż Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej
– Spełnia się marzenie kawalerzystów II Rzeczpospolitej, ale i nasze kawalerzystów ochotników – mówi prezes stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem, Tomasz Dudek. – Moje również, ponieważ 20 lat pracy, budowania komarowskiej potrzeby widowisk, właśnie po to, żeby ta budowa była możliwa. Staje się już faktem. 28 sierpnia odsłonięcie pomnika. Przy okazji będziemy mieli centralne święto kawalerii polskiej, co jest dla nas bardzo ważne, ponieważ w dacie bitwy po Komarowem, to święto jest ustanowione na stałe przez Ministra Obrony Narodowej. Jestem rozedrgany, szczęśliwy, oczywiście czuję niepokój. Chcę, aby to wszystko poszło dobrze, żeby nic się nie wydarzyło. Przede wszystkim, żeby nikomu się nic nie stało. Wydaje mi się, że ta nasza praca społeczna ma sens, bo będzie przypominała kawał dobrej historii, a przede wszystkim zwycięstwa. Musimy takie rzeczy hołubić, pamiętać o nich i je przybliżać ludziom.
CZYTAJ: Pomnik upamiętni wielkie zwycięstwo polskiej kawalerii
– Mamy 3 rzeźby. Każda ok. 4-4,5 metra. Każda ważny ok. 2,5 tony. W sumie jest tutaj około 5 ton brązu. Konstrukcja wewnętrzna, stalowa, której jestem autorem, ważny 1 tonę 200 kg – informuje Jan Dworzycki, konstruktor, autor monumentu żelbetowego i konstrukcji stalowej.
– Stowarzyszenie Bitwy pod Komarowem na czele z Tomkiem Dudkiem już od wielu lat pracowali nad tym pomnikiem – opowiada Tomasz Radziewicz, rzeźbiarz z Gdańska. – Natomiast my z Arturem weszliśmy w momencie, w którym trzeba było dać propozycję na pomysł rzeźbiarski. Właśnie na tym mieliśmy się głównie skoncentrować. Właściwie dopiero dzisiaj, kiedy montujemy te rzeźby, widzimy je w pełnej krasie. Oczywiście przez cały czas mieliśmy dostęp do dokumentacji i analizowaliśmy tę rzeźbę pod wieloma kątami, przewidywaliśmy różne trudności; ale dopiero teraz możemy naprawdę „poczuć” jak to wygląda.
– My z Tomkiem, analizowaliśmy wszystkie elementy tego pomnika – wspomina Artur Wochniak, rzeźbiarz z Zielonej Góry. – Jeśli chodzi o dynamikę koni, kawalerzystów. Przeglądaliśmy zdjęcia. Natomiast przede wszystkim chcieliśmy zrobić dobrą rzeźbę, tak aby, jeśli chodzi o bryłę i ekspresję pokazywała ducha tej kawalerii walczącej za nasze sprawy. Na tym etapie jesteśmy zadowoleni. Zrobiliśmy kawał dobrej roboty.
– Cieszę się, że ta inicjatywa przedstawiająca wielkie czyny naszych bohaterów uzyskała tak szerokie poparcie społeczne – mówi Sławomir Zawiślak, poseł na sejm RP, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Po pierwsze, inwestorzy tego przedsięwzięcia stowarzyszenie Bitwa pod Komarowem, nasze środowisko, oczywiście oddziały kawalerii ochotniczej i inni sympatycy tego projektu, którzy przekazali znaczne kwoty finansowe – także strona rządowa – uznali, że warto przypomnieć to zwycięstwo tutaj, aby pokazać, że Polacy potrafią przetrwać ciężkie czasy.
– Mamy nadzieję, że państwu się to spodoba i będziecie przyjeżdżali, aby z nami cieszyć się tą chwałą kawalerii polskiej – dzieli się z nami Tomasz Dudek.
– Czuję wewnętrzną dumę, że mogłem brać udział w takim niesamowitym i niepowtarzalnym przedsięwzięciu, w które na pewno mało kto wierzył – mówi Dworzycki. – Czasami nawet jakaś łza się zakręci w oku, że to będzie tutaj w moich rodzinnych stronach.
– To jest takie przypomnienie w dwóch kierunkach. Właśnie ukłonu historycznego dla tych bohaterów, ale też dla młodego pokolenia narodu polskiego, który we współczesnym świecie stara się funkcjonować – podsumowuje Sławomir Zawiślak.
CZYTAJ: Przybyli ułani pod pomnik. Trwa montaż Pomnika Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej
Montaż kawalerzystów potrwa kilka dni. Postęp prac można śledzić na profilu FB stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem.
Uroczyste obchody 102. rocznicy rozpoczną się 27 sierpnia od złożenia wieńców i kwiatów przy mogile w Komarowie.
O godz. 18.00 za poległych ułanów rozpocznie się msza św., wieczorem pod pomnikiem w Wolicy Śniatyckiej wystąpi reprezentacyjny zespół Wojska Polskiego. 28 sierpnia w południe odbędzie się polowa msza św. z udziałem abp Mokrzyckiego i kapelana WP, po której nastąpi oficjalne odsłonięcie Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej.
AP / opr. KB
Fot. AP / Piotr Michalski