Była jedną z najsłynniejszych potyczek w trakcie powstania styczniowego. Dziś (08.08) mija 159. rocznica bitwy pod Żyrzynem. Rosyjski konwój przewożący ponad 200 tysięcy rubli z Dęblina do Lublina wpadł w zasadzkę i został rozbity przez partyzantów.
Wiele informacji dotyczących tej bitwy przyniosły badania powierzchniowe i archeologiczne przeprowadzone 6 lat temu podczas budowy drogi ekspresowej S 17. Natrafiono między innymi na działko wiwatowe, osobiste przedmioty żołnierzy i akcesoria mundurowe.
– Dla nas to bardzo ważna bitwa, a każde nowe informacje, które dzięki tym badaniom uzyskaliśmy, są cenne – mówi wójt gminy Żyrzyn Andrzej Bujek. – Mogliśmy zobaczyć zbiorową mogiłę Rosjan. Też były pojedyncze pochówki oficerów rosyjskich, koni. Natomiast z tych badań i z wcześniejszych przekazów wiedzieliśmy, że tam nie było pochówków ze strony powstańców. Powstańcy wycofując się przez miejscowość Żerdź do Baranowa, tam był szpital polowy, ci którzy zmarli zostali pochowani na cmentarzu w Baranowie – dodaje Andrzej Bujek.
CZYTAJ: Zginęli w bitwie pod Żyrzynem, dziś zostali ponownie pochowani
Szkielety rosyjskich żołnierzy znalezione kilka lat temu podczas badań archeologicznych także zostały pochowane w zbiorowej mogile w Baranowie.
Rezultaty tych badań zostały szczegółowo omówione w opublikowanym ostatnio artykule autorstwa pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie – Ewy Banasiewicz-Szykuły i Dariusza Włodarczyka.
ŁuG / opr. PrzeG
Fot. archiwum