Archeolodzy zakończyli pierwszy etap badań przy grobowcu Orzechowskich tzw. wieży ariańskiej w Krynicy gm. Krasnystaw. To najstarsza i najwyższa budowla piramidowa w Polsce i jedna z nielicznych w Europie. Powstała na przełomie XVI i XVII w.
– Badania krypty grobowca nas zaskoczyły – mówi archeolog Konrad Grochecki z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. – Okazało się, że sama krypta, która jest dzisiaj zagruzowana, jej głębokość sięga nawet 2,80 m. Jest to dość spore zaskoczenie. Myśleliśmy, że jest dużo płytsza. W odległości około 3,5 m od grobowca znajduje się jakiś tajemniczy rów.
Archeolodzy nie wiedzą co to jest, ale jak zaznacza Grochecki na dnie wykopu znaleźli fragment cegły z mauzoleum. Może to wskazywać na powstanie rowu jeszcze w czasie budowy grobowca lub kiedy już popadał w ruinę. Zdaniem archeologa rów może być związany z działaniami z czasów I wojny światowej.
Wieża ariańska w Krynicy to grobowiec zbudowany przez podkomorzego chełmskiego Pawła Orzechowskiego, który jako arianin nie mógł być pochowany na cmentarzu katolickim. Zdecydował więc o zbudowaniu grobowca w odosobnieniu i w oryginalnej formie. Został w nim prawdopodobnie pochowany w marcu 1612.
Drugi etap badań wieży rozpocznie się jesienią. Wówczas archeolodzy będą pracować przy zewnętrznych murach mauzoleum.
AP / RL / opr. AKos
Na zdj. Wzgórze Ariańskie w Krynicy. Widać wierzchołek Mauzoleum Orzechowskich, fot. Konrad Grochecki / nadesłane