Pardes Festival
Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza na dziesiątą jubileuszową edycję Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską.
Wydarzenie odbywające się w Kazimierzu Dolnym i Janowcu, przywraca pamięć polskich Żydów: żydowskich miasteczek, żydowskich tradycji i obyczaju.…
Bogaty festiwalowy program to między innymi wystawy, koncerty, spotkania z artystami i wybitnymi znawcami historii lokalnej, tematyki żydowskiej i wielokulturowości, czy wyjątkowe spacery tematyczne, a wszystko – jak podkreślają organizatorzy – w atmosferze otwartości i życzliwości dla różnorodności religijnej, etnicznej i kulturowej Lubelszczyzny i całej Polski. Dodają także, że Festiwal łączy przeszłość z teraźniejszością: odkrywamy wyparte z pamięci, ale żywe w kamieniu, w przekazach historycznych, we wspomnieniach i dziełach sztuki ślady wielowiekowej obecności żydowskich sąsiadów w Kazimierzu Dolnym, Janowcu, na Lubelszczyźnie, całej Polsce – obecności tragicznie przerwanej we wrześniu 1939 r.
Pierwsze wydarzenie festiwalowe zaplanowano na godz.12.00. To spacer kuratorski po znakomitej kolekcji judaików w zbiorach Muzeum Sztuki Złotniczej (gmach główny Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym).
Festiwal potrwa do 11 września, a szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia.
Dziwowisko „Ciemna woda”
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, zaprasza na spektakl DZIWOWISKO „CIEMNA WODA”. Powstał on z fascynacji tekstem dramatu Amanity Muskarii w ramach programu DRAMATOPISANIE, realizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Eksplikacja reżyserska Arkadiusza Ziętka i Witolda Dąbrowskiego znalazła uznanie u jurorów konkursu, co spowodowało dofinansowanie powstania spektaklu ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konsekwencją przyznanej nagrody była praca nad spektaklem trwająca od maja, do września 2021r. Premierowe pokazy odbyły się w dniach 18 i 19 września w Centrum Kultury i Promocji w Piotrowicach.
Formuła spektaklu łączy teatr żywego planu, teatr przedmiotu i słuchowisko, w którym role bohaterów – postaci dramatu grają manekiny, animowane przez dwóch aktorów. Aktorami są: Przemysław Buksiński i Kacper Kubiec. Muzykę do spektaklu stworzył Łukasz Jemioła. (Manekiny ubrała Linda Mikolaskova, a ich preparacją dla potrzeb scenicznych zajął się Robert Bednarz. Światła wyreżyserował Błażej Wojciechowski.) Słuchowisko, w którym wystąpili aktorzy, m.in.: lubelskich Teatrów Osterwy i Andersena nagrał i opracował Konrad Biel.
Początek o godz.19.00. Spektakl będzie prezentowany także jutro i we czwartek.
Promocja albumu: „Teofil Wiktor Kosiorkiewicz, ostatni lubelski kolorysta”
Promocja albumu: „Teofil Wiktor Kosiorkiewicz, ostatni lubelski kolorysta” i spotkanie z prof. Lechosławem Lameńskim, autorem publikacji, odbędzie się Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie.
Teofil Wiktor Kosiorkiewicz (1905-1993) był artystą malarzem i dekoratorem urodzonym w Lublinie. (Ukończył Szkołę Lubelską im. Stefana Batorego. Pierwsze lekcje malarstwa pobierał u artysty malarza Michała Hołyńskiego, absolwenta ASP w St. Petersburgu. Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie (1924-1929) ze specjalnością pejzażu i malarstwa dekoracyjnego. Jego nauczycielami byli artyści malarze: Henryk Uziembło, Jan Bukowski (dekorator kaplicy w Kościele Mariackim w Krakowie), Karol Homolacs, Jan Raszka i Wiesław Zarzycki.)
W swojej twórczości preferował tematy związane z krajobrazem, pejzażem, przyrodą, zabytkami, portretem, martwą naturą. Interesowała go zwłaszcza historia Polski, literatura, muzyka, szczególnie polska muzyka dawna, pieśni i tańce polskie, folklor, opera, teatr, scenografia. Pozostawił piękne obrazy Starego Miasta i przedmieść Lublina. Szukał piękna i prawdy w dziełach sztuki i naturze. Zainspirowany twórczością Jana Matejki namalował kolekcję dziesięciu tablic w serii „Ubiory polskie wszystkich stanów”. Wykonał wiele kopii obrazów Jana Matejki, Wojciecha Kossaka, Henryka Siemiradzkiego i innych. Artysta namalował ponad 200 obrazów, prezentował je od 1939 r. podczas licznych wystaw indywidulanych i zbiorowych w całej Polsce. Wiele prac Kosiorkiewicza znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, ZPAP „Zachęta” w Warszawie, w Politechnice Warszawskiej, w BWA w Lublinie oraz Muzeum Narodowym w Lublinie.
O życiu u boku ojca, artysty i patrioty, podczas spotkania, opowie córka Teofila Kosiorkiewicza – Jadwiga Kosiorkiewicz-Księżycka – pieśniarka i kompozytorka. Usłyszymy ulubione piosenki ojca w jej wykonaniu. Spotkanie dopełni wystawa prac artysty z prywatnych zbiorów rodzinnych.
Początek o godzinie 13:00.
Wernisaż wystawy prac graficznych Michała Smolaka
Filia nr 39 zaprasza na wernisaż wystawy prac graficznych Michała Smolaka. Autor zajmuje się grafiką od 10 lat, tworzy głównie abstrakcyjne kolaże z elementami grafiki komputerowej. Jak mówi – nie podąża a trendami i nowinkami w sztuce, tworzy pod wpływem chwili i natchnienia.
Wernisaż wystawy, rozpocznie się o godzinie 12.00 w Galerii Inna, w siedzibie Filii nr 39 przy ul. Głuskiej 138, a prace Michała Smolaka będzie można oglądać do końca października.
Fot. Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską Kazimierz Dolny FB