11.09.2022 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

img 8930 1 2022 09 10 161425

„Duszki“ lubelskiej poetki Franciszki Arnsztajnowej zostały opublikowane jako pierwsza pozycja wydawnicza Związku Literatów w Lublinie w 1933. Tom, adresowany do dziecięcego czytelnika, można czytać także jako wyraz mrocznych przeczuć autorki dostrzegającej kruchość świata, który za chwilę ulegnie zagładzie. Krótkie wiersze wydają się proste, nawet naiwne. Opowiadają o dzieciach, które odkrywają w swoim domu tajemniczy świat duszków. Ich obecność sprawia, że to, co codzienne staje się niezwykłe. Pewnego dnia duszki jednak znikają, świat przestaje być zaczarowany. Reprint „Duszków” ukazał się właśnie nakładem Muzeum Narodowego w Lublinie. Opowie o tym (i przyniesie egzemplarz w prezencie) kierownik Muzeum Czechowicza prof. Aleksander Wójtowicz.

Przepowiednie” to cykl fotografii Roberta Pranagala, który można oglądać w ramach Akademii Odkryć Fotograficznych w Centrum Kultury w Lublinie. „To cykl montaży pierwotnie inspirowany niezwykłymi motywami dostrzeżonymi w ogólnie dostępnej przestrzeni. Do motywów tych dobudowano kontekst w sposób potęgujący surrealizm sytuacyjny. Powstałe obrazy nie ukrywają, że są montażami, jednak ich natura uniemożliwia jednoznaczne określenie, które fragmenty są czystą manipulacją, a które stanowią obraz zastanej rzeczywistości. Stawia to przed widzem trudną do rozwikłania zagadkę i skłania do refleksji nad naszą percepcją rzeczywistości. To, co pierwotnie było formą zabawy w wykreowanie wizualnie atrakcyjnego obrazu, z biegiem czasu okazało się czymś więcej. Poszczególne montaże nabrały nowych znaczeń w kontekście ostatnich dramatycznych zmian dotykających współczesnego człowieka. Wydają się wręcz profetyczne i niestety nie napawają optymizmem” pisze Robert Pranagal w zaproszeniu na wystawę, o której opowie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

Literatura chce więcej” to hasło tegorocznych Konfrontacji Teatralnych, jakie po raz dwudziesty siódmy odbędą się w Lublinie. O niektórych wydarzeniach październikowego wydarzenia opowiedzą Piotr Pękala, Ewa Molik i Ksenia Duńska.

W 331. odcinku słuchowiska „Bazarek” Helena próbuje przekonać Stanisława, że odkurzenie mieszkania zmniejszy chaos we wszechświecie, a Wiesława uważa, że żadnej rzeczy nie da się tak po prostu odłożyć na właściwe miejsce, ponieważ takie miejsce nie istnieje.

W prezencie książki od wydawnictw: MG, Prószyński i S-ka, Znak, Marginesy.

Zaprasza Grażyna Lutosławska.

Na zdjęciu „Duszki” Franciszki Arnsztajnowej z 1933 roku /fot. Martyna Krzowska

Exit mobile version