Konfrontacje filmowe w lubelskim kinie Bajka
Kino Bajka znalazło się w gronie 18 miast, w których do 18 września prezentowane są produkcje nagrodzone na najważniejszych festiwalach. To obrazy, które zachwyciły publiczność w Cannes, Wenecji i Berlinie. W programie znalazło się 14 tytułów. To gratka to miłośników kinematografii. Większość z filmów dopiero za kilka miesięcy znajdzie się w repertuarach kin studyjnych. W dzisiejszym programie zmysłowa opowieść o przyjaźni dwóch trzynastoletnich chłopców. Film pt. „Blisko” to dramat w reż. Lukasa Dhonta. Belg ma już za sobą udany obraz „Dziewczyna”, za który otrzymał Europejską Nagrodę Filmową. Najnowsza produkcja opowiada o granicach bliskości i dziecięcej przyjaźni. Głównych bohaterów poznajemy w letniej scenerii. Ich sielanka się kończy, gdy wracają do szkoły i stają się przedmiotem regularnych kpin i szyderstw.
Początek seansu o 20.15 w Kinie Bajka przy ul. Radziszwskiego w Lublinie. Konfrontacje Filmowe potrwają do niedzieli.
Archidiecezja Lubelska wspomina na wystawie biskupów diecezjalnych
Stowarzyszenie Anthill wraz z Archidiecezją Lubelską realizuje projekt „Teraz przyszedł czas… Fulman, Wyszyński, Goral”. Ma on przybliżyć historię błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, błogosławionego biskupa Gorala oraz bp. Mariana Fulmana.
Po mszy św. w lubelskiej archikatedrze wernisaż wystawy przed świątynią. Organizatorzy chcą zwiększać świadomość historyczną o bohaterach związanych z Lublinem, których działania i historia oddziałują na skalę narodową, a także pokazują i promują cechy związane z poświęceniem, pokorą oraz szacunkiem, tak bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach.
Archiwalne fotografie Julii Hartwig
Julia Hartwig przypominała w swoich tomikach o wartości słów, o wartości życia i o codziennej radości… Lublin pamięta o poetce, która wielokrotnie wracała do tego miasta. To tutaj zachowało się wiele „śladów obecności” Julii Hartwig: miejsca związane z jej rodziną, budynki szkół do których uczęszczała, miejsca dla niej osobiście ważne.
Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN zaprasza na wystawę pt. „Pamięć rodzinna. Z archiwum Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego”. Składają się na nią materiały archiwalne, które w 2018 roku decyzją córki Julii Hartwig trafiły na Grodzką. To fotografie rodzinne, pojedyncze i w albumach, dokumenty (m.in. świadectwa szkolne) oraz korespondencja.
Wystawa będzie dostępna w Galerii NN do końca września. Wstęp jest bezpłatny.
Dom Kultury LSM i „Barwy Świata Przyrody”
Szerokie krajobrazy, rośliny i zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Natura pełna barw i kolorów została uchwycona okiem aparatów członków Okręgu Lubelskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Dom Kultury LSM zaprasza na wystawę „Barwy świata przyrody”. Organizatorzy zapraszają na dzisiejszy wernisaż, by podziwiać makrofotograficzne zbliżenia i abstrakcyjne impresje inspirowane przyrodą.
Początek o 18.00 przy ul. Wallenroda 4a w Lublinie.
Fot. dklsm.pl