13.09.2022 Informator kulturalny

yplr ckm 5zrbzadqqreyimkkffzjnovwulbarh0dblvwem3rl mb6liqwkqpjo3b054vuvrgqlh3576rrsm73j 2022 08 10 203238 2022 09 13 101737

Wystawa Katarzyny Józefowicz 

W Centrum Spotkania Kultur wystawa Katarzyna Józefowicz. To rzeźbiarka, która w swoich pracach wykorzystuje głównie papier oraz tekturę. To zdaniem artystki tylko na pozór delikatne i nietrwałe materiały.

Z tysięcy elementów Józefowicz tworzy ogromne, złożone konstrukcje. Spory rozgłos uzyskała dzięki pracom o Dywanach. Tworzą je ogromne horyzontalne powierzchnie powstałe przez sklejenie tysięcy wyciętych z kolorowych gazet twarzy i sylwetek.

Na wystawie są obiekty odnoszące się do architektury oraz języka i mediów. Praca z papierem i tekturą to dla Józefowicz rodzaj odreagowania i alternatywa dla gipsu czy kamienia, które są podstawowym budulcem dla większości rzeźbiarzy. Wystawa będzie czynna w CSK do 25 września.

Fotografie Tadeusza Rolke w Domu Kuncewiczów

Przestrzeń Domu Kuncewiczów wypełniła sią fotografiami Tadeusz Rolke. To jeden z najważniejszych polskich fotografów, prekursor fotografii reportażowej. W czasie wojny jako nastolatek był członkiem Szarych Szeregów. Powstanie Warszawskie spędził na Sadybie, krótko działał jako łącznik. Mniej więcej w tym czasie zainteresował się fotografią.

Archiwum Tadeusza Rolke składa się z 62 000 negatywów i 4 000 slajdów. Fotografował Lublin, zniszczoną po wojnie Warszawę, plany paryskich sesji modowych i grono wybitnych polskich artystów.

Na ścianach pokoju Witolda wyeksponowano m.in. zdjęcia Jarosława Iwaszkiewicza, Antoniego Słonimskiego, Tadeusza Konwickiego i Adama Ważyka. Świat literatury kobiecej reprezentują Marie: Kuncewiczowa i Dąbrowska. Fotografie zostały opisane za pośrednictwem cytatów związanych z Kazimierzem. Z ogromnego zbioru wybrano kilkanaście zdjęć.

To pierwsza ekspozycja, w przygotowanie której zaangażowali się zwiedzający muzeum. Wystawa będzie czynna do 30 października.

Malarstwo Piotra Kowieskiego w Galerii Podlaskiej

W Galerii Podlaskiej, mieszczącej się w Bialskim Centrum Kultury, mogą Państwo obejrzeć prace autorstwa Piotra Kowieskiego. To artysta związany z Białą Podlaską. W jego obrazach niejednokrotnie przywoływane są pytania o kondycję świata i tęsknotę za przeszłością.

Od ponad dekady malarstwo Kowieskiego prezentowane było na dziesięciu wystawach indywidualnych i wielu zbiorowych. Współpracuje z Galerią Sztuki w Gniewinie.

Chybotliwe mostki, schodki czy kładki prowadzące „donikąd”, rozpadające się chaty, zagubione osady, rachityczne rośliny. Całość zarysowana we mgle, podobnie jak w obrazach Zdzisława Beksińskiego. Wystawa malarstwa Piotr Kowieskiego czynna do 5 października w Galerii Podlaskiej.

Warsztaty florystyczne na placu Litewskim

Mamy propozycję dla miłośników kwiatów, koloru, estetów, którzy nie mogą sobie wyobrazić domu bez roślinności wokół.

Na warsztaty z florystki ogrodowej zaprasza Ewelina Kruszyńska. Podczas zajęć będą mogli Państwo stworzyć własną kompozycję w ceramicznym naczyniu, poznając przy tym różne techniki kondycjonowania i układania kwiatów. Umiejętności zdobyte na warsztatach pozwolą nam tworzyć okazałe dekoracje na stół w naturalnym, ogrodowym stylu.

Warsztaty rozpoczynają się o 17.00 na Placu Litewskim w Lublinie. Szczegóły pod adresem warsztatykultury.pl.

Konfrontacje Filmowe w kinie Bajka

W Kinie Bajka przy Radziszewskiego w Lublinie trwają Konfrontacje Filmowe. W dzisiejszym repertuarze filmów, które zyskały uznanie krytyków oraz publiczności w Cannes, Wenecji czy Berlinie m.in. thriller „Nitram” w reż. Justina Kurzela.

W filmie młody chłopak dokonuje w Port Arthur największej masakry w historii Australii. To oparta na faktach historia mężczyzny, który w kwietniu 1996 roku zastrzelił 35 turystów odpoczywających w wakacyjnym ośrodku na Tasmanii. Za główną rolę Caleb Landry Jones otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Cannes. 

W Australii, gdzie filmowy powrót do narodowej traumy wzbudził mnóstwo emocji, postać ta wciąż budzi kontrowersje.

To thriller psychologiczny z domieszką czarnego humoru i szczyptą surrealizmu – ekscentryczne, zwodnicze kino, precyzyjnie zmierzające do mocnego finału. 

Dzisiejszy seans rozpoczyna się o 20.15, a Konfrontacje Filmowe w Kinie Bajka potrwają do 18 września. 

Fot. archiwum

Exit mobile version