Malarstwo Józefa Panfila w lubelskiej Galerii Wirydarz
Józef Panfil to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy. Wystawa pt. „Porta” to malarskich pamiętnik artystycznych podróży.
Charakterystyczne w pracach Panfila jest przywiązanie do architektonicznych detali oraz cyprysów, krzewów od zawsze kojarzonych z południem Europy. W obrazach głównym łącznikiem jest portal, niewielkie zapomniane o obdrapane greckie furtki do domów, ciężkie drzwi do hiszpańskich bądź toskańskich kościołów. Wśród obrazów znajdziemy także prace z motywem lubelskim.
Józef Panfil maluje obrazy niewielkie, jeden ruch pędzla to często pół gotowej kompozycji. Liczy się szybkość i trafność obserwacji. Symbolika drzwi to próba odkrywania tajemnicy właśnie poprzez sztukę.
Artysta urodzony w 1958 roku w Tomaszowie Mazowieckim Uprawia malarstwo olejne i rysunek. Prowadzi seminaria z malarstwa i rysunku na Wydziale Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk. Panfil zdobył także wiele wyróżnień i nagród m. in. w 2018 nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za całokształt twórczości.
Wystawę pt. „Porta” mogą Państwo oglądać w Galerii Wirydarz na Starym Mieście w Lublinie do 24 października.
Nowy sezon warsztatowy DDK
Bogatą ofertę warsztatów przygotował DDK Węglin oraz Czuby Południowe. To propozycje z różnych dziedzin sztuki. Zajęcia taneczne, związane z muzyką i malarstwem.
Przez całą jesień organizatorzy oraz prowadzący warsztaty liczą na Państwa zainteresowanie i chęć uczestnictwa.
W poniedziałki Grupa teatralna DYNKS zaprasza na zajęcia teatralne. Młodzi aktorzy uczą się skomplikowanej sztuki animacji – jak grać lalką teatralną, jak sprawić żeby zwykły przedmiot nagle ożył w naszych dłoniach.
Monika Spuz-Szpos poprowadzi warsztaty malowania w technice tradycyjnej tempery żółtkowej na deskach lipowych. To tradycyjna technika pisania ikon.
Rafał Maj tej jesieni spróbuje nauczyć wszystkich chętnych rytmiki, potrzebnej na przykład bębniarzom. Warsztaty bębniarskie dla dorosłych oparte będą na rytmach rodem z gorącej Brazylii.
Szczegóły na stronie internetowej DDK Węglin.
W kinach dramat fantasy z Tildą Swinton
W lubelskich kinach opowieść o marzeniach w filmie „Trzy tysiące lat tęsknoty”. Grana przez Tildę Swinton Alithea przylatuje do Stambułu na konferencję naukową, by wygłosić wykład o współczesnej roli mitu.
Podczas prezentacji wygłaszanej przez Swinton tezie sprzeciwia się dżin, który pojawia się w auli wykładowej. Ekranizując opowiadanie brytyjskiej pisarki A.S. Byatt George Miller odchodzi jednak od klasycznej konwencji filmu fantasy. Na seans zaprasza m.in. zamojskie Kino Stylowy. Szczegółowy repertuar znajdą Państwo na stronie kina.
Ilustracje do utworów Jana Brzechwy mogą Państwo w Książnicy Zamojskiej
„Brzechwa zobrazowany” to tytuł wystawy prezentowanej w Książnicy Zamojskiej. Prace to przykład spojrzenia mistrzów polskiej ilustracji na utwory zaliczane do klasyki literatury dziecięcej. Szczegóły zdradza Anna Skrzypek-Duda kuratorka wystawy [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Wystawę „Brzechwa zobrazowany” można zobaczyć do 29 września w Książnicy Zamojskiej.
Fot. archiwum