Gala 70-lecia Polskiego Radia Lublin w Centrum Spotkania Kultur
Dobiega końca cykl koncertów i wydarzeń kulturalnych związanych z 70-leciem istnienia naszej rozgłośni. Dziś przestrzeń sali operowej Centrum Spotkania Kultur wypełni muzyka mistrzów polskiej gitary oraz niezwykły głos Krzysztofa Cugowskiego. Na scenie sześciu mistrzowskich gitarzystów: Dariusz Kozakiewicz i Ryszard Sygitowicz z grupy Perfect, Marek Raduli związny m.in. z Budką Suflera i zespołem Bajm, ale także Jacek Królik, Robert Kubiszyn i Łukasz Adamczyk.
Autorski projekt Krzysztofa Cugowskiego jest rozwijany od kilku lat. Po raz pierwszy tego koncertu można było wysłuchać w Radiu Lublin 1 października 2021 roku. Artysta jest związany w lubelską rozgłośnią od lat. W Polskim Radiu Lublin została nagrana pierwsza płyta Budki Suflera „Sen o dolinie”.
– Radio dało szansę na nagrania w nowoczesnym studiu i promocję repertuaru, który w tym czasie znacznie odbiegał od innych wykonawców – podkreśla Cugowski.
Dzisiejszy koncert i Gala 70-lecia Polskiego Radia Lublin rozpoczyna się o 18.00 w CSK.
Yaron Karol Becker w Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN
W Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN spotkanie wokół książki „W sumie razem”. Jej autor Yaron Karol Becker będzie dziś gościł w Lublinie. To pierwsza część planowanej trylogii o niezwykłych losach Żyda polskiego pochodzenia, które splotły się w szczególny sposób z historią trzech krajów: Związku Radzieckiego, Polski i Izraela. Autor pokazuje, za co można kochać Polskę oraz jej pluralistyczną kulturę.
Yaron Karol Becker opisuje, jak ważne wydarzenia historyczne odcisnęły się także na jego życiu i jego wyborach. Filozof, historyk, nauczyciel, pedagog, wykładowca, dziennikarz od wielu lat propaguje polską kulturę w Izraelu i żydowską, szczególnie izraelską, w Polsce.
Początek spotkania o 18:00 w Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, ul. Grodzka 21
Wystawa Moniki Trypuz w Muzeum Wsi Lubelskiej
Nowoczesne techniki cyfrowe w połączeniu ze sztuką ludową – to propozycja Muzeum Wsi Lubelskiej. Instytucja prezentuje dwie wystawy autorstwa Moniki Trypuz pt. „ATENCJA/ROCZNIK WSI”. Spoiwem wystaw jest tkanina. Monika Trypuz to autorka książki „Rocznik Wsi”, w której opisuje zwyczaje i obrzędy ludowe.
Na wystawie pt. Atencja mogą Państwo zobaczyć całe spektrum pracy tkacza i tkaczki, także tych współczesnych. Technika tworzenia pereborów – ornamentów tkackich wymaga skupienia skrupulatności. Wzornik oraz mapping i kasetony świetlne będące częściami projektu „Atencja” nawiązują do procesu ewolucji tej techniki. Do pracy na zautomatyzowanym krośnie żakardowym nawiązują odtwarzające się wiersz po wierszu, zapisane kodem, moduły wzorów.
Wystawa będzie dostępna w Muzeum Wsi Lubelskiej do 15 listopada. Najbliższe oprowadzanie kuratorskie 25 września.
Aktorzy warszawskiego Teatru Kępa na scenie Zamojskiego Domu Kultury
„Cudowna Terapia” to tytuł spektaklu warszawskiego Teatru Kępa oraz inscenizacja komedii austriackiego dramatopisarza Daniela Glattauera. Za reż odpowiada Dariusz Taraszkiewicz.
Widzowie przyglądają się historii doświadczonego małżeństwa, które – jak to w życiu – ma za sobą dobre i złe chwile. Spotykamy ich, kiedy wypaleni i znudzeni decydują się rozstać. Przed ostateczną decyzją wybierają się jednak do wybitnego psychoterapeuty, by dać sobie ostatnią szansę na uratowanie małżeństwa.
Na scenie m.in. Edyta Jungowska, Artur Pontek i Marcin Kwaśny. Spektakl rozpoczyna się o 19.00 w Zamojskim Domu Kultury.
Fot. archiwum