21.09.2022 Informator kulturalny

301639031 541919374349636 4726550968479565860 n 2022 09 21 104515

Historia polskiego złota w filmie dokumentalnym 

83 lat temu, tuż po wybuchu II wojny światowej, zarządzono ewakuację zasobów Banku Polskiego S.A. oraz wszystkich jego oddziałów na terenie kraju. W nocy z 4 na 5 września 1939 r. opustoszały skarbce. Co stało się ze złotem? sprawę tajemniczego zaginięcia dokumentowała Joanna Kaczmarek, autorka filmu dokumentalnego.

„Bezpieczne rezerwy. Historia polskiego złota” – ten obraz mogą Państwo zobaczyć w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Opowiadają o tym m.in. prof. Wojciech Rojek, historyk, prof. Witold Kieżun, ekonomista i były pracownik NBP, prof. Andrzej Sławiński, dyrektor generalny Instytutu Ekonomicznego NBP, dr Cecylia Leszczyńska, historyk gospodarki, autorka publikacji poświęconych historii bankowości, oraz Donald Malicki, dyrektor Departamentu Operacji Zagranicznych NBP. 

Dzisiejsza projekcja jest częścią wydarzeń przygotowanych przez Lubelską Szkołę Dokumentu Filmowego. Otwarta zostanie m.in. wystawa „Polskie rezerwy złota”. Początek o 17.00 w LCK w Lublinie.

Malarstwo Piotra Kowieskiego w Białej Podlaskiej

W Galerii Podlaskiej mieszczącej się w Bialskim Centrum Kultury mogą Państwo obejrzeć prace autorstwa Piotra Kowieskiego. To artysta związany z Białą Podlaską. W jego obrazach niejednokrotnie przywoływane są pytania o kondycję świata i tęsknotę za przeszłością.

Od ponad dekady malarstwo Kowieskiego prezentowane było na dziesięciu wystawach indywidualnych i wielu zbiorowych. Współpracuje z Galerią Sztuki w Gniewinie.

Chybotliwe mostki, schodki czy kładki prowadzące “donikąd”, rozpadające się chaty, zagubione osady, rachityczne rośliny… całość zarysowana we mgle… podobnie jak w obrazach Zdzisława Beksińskiego. Wystawa malarstwa Piotr Kowieskiego czynna będzie do 5 października w Galerii Podlaskiej.

Otwarte wykłady z historii sztuki

Aby Warburg to niemiecki historyk i teoretyk kultury i jeden z pionierów współczesnej antropologii obrazu. Zajmował się głównie sztuką antyku i renesansu. Choć cierpiał na zaburzenia psychiczne, był uważany za wizjonera projektu, który miał wstrząsnąć podstawami naszej wiedzy o obrazach. Mimo że zmarł ponad osiemdziesiąt lat temu, poszukuje go współczesna sztuka i wraca do literatury jego autorstwa.

„Wanderstrasse: wędrówki obrazów wg Aby’ego Warburga” to także tytuł dzisiejszego spotkania w ramach a XIV edycji otwartych wykładów z historii sztuki. Poprowadzi je prof. Ryszard Kasperowicz. Co sprawia, że dzieła sztuki nabierają wyjątkowego statusu? Kto nadaje im rangę arcydzieł? To kilka z wielu pytań, które padną podczas dzisiejszego spotkania. Początek o 17.30 w Filii nr 2. MBP w Lublinie przy ul. Peowiaków 12.

Fot. facebook.com/galeriapodlaskabp

Exit mobile version