Jazz w Klubie muzycznym CSK
Kontrabas, fortepian, saksofon i perkusja. To instrumenty, dzięki którym będą mogli Państwo uczestniczyć w spotkaniu z muzyką jazzową z najwyższej półki. Za projekt PIOTR LEMAŃCZYK STANDARDS GROUP odpowiada znakomity kontrabasista. Piotr Lemańczyk to jeden z najbardziej oryginalnych kontrabasistów na polskiej scenie jazzowej. Do najnowszego projektu zaprosił Sebastiana Frankiewicza, pianistę Dominika Wanię oraz saksofonistę Macieja Sikałę. Na scenie skupiają się na autorskiej interpretacji legendarnych standardów jazzowych, takich jak na przykład: „My Favorite Things” Johna Coltrane’a, „Take Five” Paula Desmonda, „So What” Milesa Davisa czy „Round Midnight” Theloniousa Monka. Początek dzisiejszego koncertu o 19.00 w Klubie Muzycznym CSK.
Spotkanie literackie w WBP w Lublinie
„Serce w niewoli” to tytuł dzisiejszego spotkania literackiego. Gośćmi w WBP w Lublinie będą Łesia Stepowyczka oraz dr Tadeusz Karbowicz, autorzy dwujęzycznego tomiku wierszy o tym samym tytule. Zbiór utworów ukraińskiej poetki Łesi Stepowyczki, ujawniających subtelne niuanse bogatego zmysłowego i duchowego świata zakochanej kobiety, to miłosne i intymne teksty, publikowane w wersji oryginalnej oraz przetłumaczone i zredagowane przez Tadeusza Karabowicza, wieloletniego przyjaciela autorki. Wiersze są prezentowane w wydaniu dwujęzycznym po raz pierwszy. Dzisiejsze spotkanie rozpoczyna się o 17.00 w czytelni naukowej WBP przy Narutowicza 4 w Lublinie.
„Słownik ukrainizmów”
Wataha, bohomaz, mereżka, step, majdan – polscy i ukraińscy ilustratorzy stworzyli wspólny projekt artystyczny, dzięki któremu mogą Państwo nieco inaczej spojrzeć na ukrainizmy, Wystawa prezentowana w Warsztatach Kultury w Lublinie to efekt współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival. Artystyczna wizja słownika daje także wiedzę na temat tradycji, kultury, języka i historii Ukrainy. Ekspozycja to także pretekst do rozmów i dyskusji wokół trudnej i dramatycznej sytuacji za wschodnią granicą. Autorami prac są m.in. Dawid Ryski, Vadym Solowski, Sophia Suliy oraz Paweł Szlotawa. Autorzy prac pozostawiają też przestrzeń dla wyobraźni odbiorcy, jego wrażliwości na język wizualny. Dzisiejszy wernisaż wystawy o 18.00 w Warsztatach Kultury przy ul. Grodzkiej 7 w Lublinie. Wystawa będzie czynna do 22 października.
Obcowanie ze sztuką teatru w Teatrze Andersena
W Teatrze Andersena wzruszająca historia o sile przyjaźni, która pomaga pokonywać swoje lęki i uprzedzenia oraz o tym, że warto być otwartym na innych… Spektakl „Drzewo życzeń” w reż. Mateusza Przyłęckiego to historia Samar i jej imigranckiej rodziny. Przyjeżdżają do małego miasteczka w Ameryce i tu wynajmują dom. Niestety nie wszyscy przyjmują ich z otwartymi ramionami. Część mieszkańców nie chce, żeby w ich miasteczku mieszkali przybysze z innego kraju.
Somar czuje się samotna. Miejscowy Dąb i wrona Bongo pomogą dziewczynce spełnić jej marzenie. Spektakl powstał w oparciu o książkę Katherine Applegate. Trwa ok. 80 minut i jest przeznacozny dla dzieci od 7 lat. Szczegółowy repertuar znajdą Państwo na stronie Teatru Andersena. „Drzewo życzeń” na deskach teatru Andersena także jutro i przez cały weekend.