Teatralny serial kryminalny na scenie lubelskiego CK
Aktorzy lubelskiej Sceny InVitro zapraszają na kolejną, trzecią już odsłonę serialu kryminalnego „Gliny z innej gliny”. To teatralne przedstawienie w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego, na podstawie scenariusza Marcina Wrońskiego.
„Ryngraf” to teatralna adaptacja opowiadania Wrońskiego pt. „Trzej przyjaciele z budowy”. Przedwojenny glina komisarz Zyga Maciejewski szantażowany przez ubeka Grabarza znów jest zmuszony prowadzić prywatne śledztwo. W tej intrydze towarzyszy mu Redaktor Szlachetka ze „Sztandaru Ludu”.
Na scenie m.in. Mirosław Zbrojewicz, Przemysław Sadowski i Anna-Maria Sieklucka. Spektakl „Ryngraf” rozpoczyna się o 20.00 w Wirydarzu CK w Lublnie.
Festiwal Trzech Kultur we Włodawie
Włodawa przypomni dziś swoje kulturowe dziedzictwo… Rusza 22 Festiwal Trzech Kultur. Szczególna atmosfera panującej we Włodawie tolerancji wyznaniowej i narodowej to zdaniem organizatorów nie tylko przeszłość, ale także współczesność. Przepiękne świątynie stanowią ciągle charakterystyczny krajobraz miasta i wciąż „żyjąc” stanowią o jego obliczu. Muzeum – główny gospodarz i organizator festiwalu – realizuje w ten sposób ekumeniczny program ochrony, edukacji i promocji miejscowej tradycji pogranicza.
Pierwszy dzień podobnie jak pozostałe to bardzo napięty program: od 11.00 warsztaty pieśni jidish prowadzone przez Mariolę Zagojską. W piątkowym programie również m.in. spotkanie literackie z Rafałem Hetmanem, autorem książki „Izbica Izbica” opowiadającej o żydowskiej historii tego miasta. W przestrzeni Włodawy pojawiły się także instalacje artystyczne nawiązujące do wielokulturowości. O 19.30 na Placu Synagogalnym wystąpi Kayah z zespołem Gang Tango. Artystom na scenie towarzyszy para mistrzów tanecznych.
Festiwal Trzech Kultur potrwa we Włodawie do niedzieli. Szczegółowy program znajdą Państwo na stronie włodawskiego Muzeum.
Lublin przesiąknięty bluesem
W Lublinie przez dwa dni będzie podtrzymywana muzyczna tradycja z głębokiego południa USA… 12. już edycja Chatka Blues Festiwal pozwala na uczestniczenie w koncertach na jedynym z najciekawszych bluesowych festiwali we wschodniej Polsce. Artyści przyjeżdżający do Lublina bluesa mają we krwi.
Tegoroczny festiwal zainauguruje koncert w niezwykle klimatycznym miejscu, na dachu centrum handlowego przy al. Unii Lubelskiej. Wystąpi Kasa Chorych, legenda polskiego bluesa. Zespół został założony w 1975 przez grającego na harmonijce ustnej Ryszarda „Skibę” Skibińskiego i gitarzystę Jarosława Tioskowa. To dzięki nim muzyka bluesowa rozbrzmiewała na najważniejszych festiwalach rockowych w Polsce.
Drugi dzień festiwalu odbędzie się tradycyjnie w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Sobotnie koncerty rozpocznie Arek Zawiliński. Na zakończenie festiwalu koncert grupy Daryl Strodes Band. Lider jest wokalistą i gitarzystą grającym Blues/R&B/Funk/Jazz mieszkającym w Los Angeles. Szczegóły pod adresem chatkablues.pl.
Etno w Studiu im. Budki Suflera
W piątek miłośników muzyki przyciągają cyklicznie koncerty w Polskim Radiu Lublin. Dziś na scenie w Studiu im. Budki Suflera koncert zespołu Etnos Ensemble.
Artystów połączyła ich miłość do muzyki etnicznej. Zespół tworzą Bartosz Pacan, Konrad Merta, Piotr Gach i Michał Kapczuk. Inspirują ich słowiańskie, bałkańskie, klezmerskie oraz arabskie tradycje ludowe w połączeniu z z elementami improwizacji i jazzu.
Początek koncertu chwilę po 19.00 w Polskim Radiu Lublin, a transmisja na kanale YT oraz profilu facebookowym naszej rozgłośni.
Monodram Natalii Sakowicz w Chełmskim Domu Kultury
Monodram Natalii Sakowicz to przedstawienie docenione przez krytyków podczas prestiżowych festiwali w Polsce. „Romans” otrzymał nagrodę publiczności m.in. na XXX Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych „Klamra” w Toruniu. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie przy bardzo skąpym świetle i w okrojonej przestrzeni przez blisko 70 minut prowadzi dialog z androidalną lalką. Spektakl pozwala budować ciekawe interpretacje. Będziemy także świadkami relacji i kryzysów, które towarzyszą nam na co dzień. Autorką tekstu Romansu jest Zuzanna Bojda, twórczynią lalki Marty – Olga Ryl-Krystianowska, za choreografię odpowiadała Iza Szostak, muzykę skomponował Maciej Cempura. Spektakl „Romans” rozpoczyna się w Chełmskim Domu Kultury o 19.00.
Fot. pixabay.com