23.09.2022 Informator kulturalny

guitar ge40b623cc 1920 2022 05 22 123145 2022 09 23 090033

Teatralny serial kryminalny na scenie lubelskiego CK

Aktorzy lubelskiej Sceny InVitro zapraszają na kolejną, trzecią już odsłonę serialu kryminalnego „Gliny z innej gliny”. To teatralne przedstawienie w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego, na podstawie scenariusza Marcina Wrońskiego.

„Ryngraf” to teatralna adaptacja opowiadania Wrońskiego pt. „Trzej przyjaciele z budowy”. Przedwojenny glina komisarz Zyga Maciejewski szantażowany przez ubeka Grabarza znów jest zmuszony prowadzić prywatne śledztwo. W tej intrydze towarzyszy mu Redaktor Szlachetka ze „Sztandaru Ludu”.

Na scenie m.in. Mirosław Zbrojewicz, Przemysław Sadowski i Anna-Maria Sieklucka. Spektakl „Ryngraf” rozpoczyna się o 20.00 w Wirydarzu CK w Lublnie.

Festiwal Trzech Kultur we Włodawie

Włodawa przypomni dziś swoje kulturowe dziedzictwo… Rusza 22 Festiwal Trzech Kultur. Szczególna atmosfera panującej we Włodawie tolerancji wyznaniowej i narodowej to zdaniem organizatorów nie tylko przeszłość, ale także współczesność. Przepiękne świątynie stanowią ciągle charakterystyczny krajobraz miasta i wciąż „żyjąc” stanowią o jego obliczu. Muzeum – główny gospodarz i organizator festiwalu – realizuje w ten sposób ekumeniczny program ochrony, edukacji i promocji miejscowej tradycji pogranicza.

Pierwszy dzień podobnie jak pozostałe to bardzo napięty program: od 11.00 warsztaty pieśni jidish prowadzone przez Mariolę Zagojską. W piątkowym programie również m.in. spotkanie literackie z Rafałem Hetmanem, autorem książki „Izbica Izbica” opowiadającej o żydowskiej historii tego miasta. W przestrzeni Włodawy pojawiły się także instalacje artystyczne nawiązujące do wielokulturowości. O 19.30 na Placu Synagogalnym wystąpi Kayah z zespołem Gang Tango. Artystom na scenie towarzyszy para mistrzów tanecznych. 

Festiwal Trzech Kultur potrwa we Włodawie do niedzieli. Szczegółowy program znajdą Państwo na stronie włodawskiego Muzeum.

Lublin przesiąknięty bluesem

W Lublinie przez dwa dni będzie podtrzymywana muzyczna tradycja z głębokiego południa USA… 12. już edycja Chatka Blues Festiwal pozwala na uczestniczenie w koncertach na jedynym z najciekawszych bluesowych festiwali we wschodniej Polsce.  Artyści przyjeżdżający do Lublina bluesa mają we krwi.

Tegoroczny festiwal zainauguruje koncert w niezwykle klimatycznym miejscu, na dachu centrum handlowego przy al. Unii Lubelskiej. Wystąpi Kasa Chorych, legenda polskiego bluesa. Zespół został założony w 1975 przez grającego na harmonijce ustnej Ryszarda „Skibę” Skibińskiego i gitarzystę Jarosława Tioskowa. To dzięki nim muzyka bluesowa rozbrzmiewała na najważniejszych festiwalach rockowych w Polsce.  

Drugi dzień festiwalu odbędzie się tradycyjnie w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Sobotnie koncerty rozpocznie Arek Zawiliński. Na zakończenie festiwalu koncert grupy Daryl Strodes Band. Lider jest wokalistą i gitarzystą grającym Blues/R&B/Funk/Jazz mieszkającym w Los Angeles. Szczegóły pod adresem chatkablues.pl.

Etno w Studiu im. Budki Suflera

W piątek miłośników muzyki przyciągają cyklicznie koncerty w Polskim Radiu Lublin. Dziś na scenie w Studiu im. Budki Suflera koncert zespołu Etnos Ensemble.

Artystów połączyła ich miłość do muzyki etnicznej. Zespół tworzą Bartosz Pacan, Konrad Merta, Piotr Gach i Michał Kapczuk. Inspirują ich słowiańskie, bałkańskie, klezmerskie oraz arabskie tradycje ludowe w połączeniu z z elementami improwizacji i jazzu.

Początek koncertu chwilę po 19.00 w Polskim Radiu Lublin, a transmisja na kanale YT oraz profilu facebookowym naszej rozgłośni.

Monodram Natalii Sakowicz w Chełmskim Domu Kultury 

Monodram Natalii Sakowicz to przedstawienie docenione przez krytyków podczas prestiżowych festiwali w Polsce. „Romans” otrzymał nagrodę publiczności m.in. na XXX Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych „Klamra” w Toruniu.  Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie przy bardzo skąpym świetle i w okrojonej przestrzeni przez blisko 70 minut prowadzi dialog z androidalną lalką. Spektakl pozwala budować ciekawe interpretacje. Będziemy także świadkami relacji i kryzysów, które towarzyszą nam na co dzień. Autorką tekstu Romansu jest Zuzanna Bojda, twórczynią lalki Marty – Olga Ryl-Krystianowska, za choreografię odpowiadała Iza Szostak, muzykę skomponował Maciej Cempura. Spektakl „Romans” rozpoczyna się w Chełmskim Domu Kultury o 19.00.

Fot. pixabay.com

Exit mobile version