UFORMOWANIE – to hasło tegorocznego Festiwalu Otwarte Miasto / Open City, który po raz czternasty odbędzie się w Lublinie. Robert Kuśmirowski, kurator tegorocznej edycji zaprosił do udziału w wydarzeniu osiemnastu artystów. Chcą przyjrzeć się geometriom miasta. Tym, jak mówi kurator „zwykłym i urojonym, euklidesowym i fantasmagorycznym, intymnym i uniwersalnym. Odpowiedzią na zastane – uformowane miasto są realizacje, tymczasowo prezentowane w centrum Lublina, nadpisujące nowe znaczenia i pozostające na dłużej w świadomości odbiorców. Intencją jest zrozumieć miasto jako otwartą możliwość”. Trwają przygotowania do wernisażu – spaceru po mieście śladem instalacji artystycznych, który odbędzie się 1 października.
Paweł Passini pracuje nad nowym przedstawieniem. Razem z Jarosławem Tomicą i Wojciechem Kaproniem przygotowuje opowieść inspirowaną losami Wacława Niżyńskiego i Antonina Artaud’a. O tym, dlaczego spektaklem tym otwiera nowy sposób myślenia o teatrze, a także o tym, co robił przez ostatnie dwa lata na Malcie opowie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”
Jesienną odsłonę jubileuszu 200-lecia Teatru Starego w Lublinie i 20-lecia istnienia w tym miejscu teatru w nowej formule rozpocznie 25 września Ewa Benesz, która pięćdziesiąt lat poświęciła na mówienie mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” w Polsce i na świecie. Karolina Rozwód, która prowadzi teatr, zaplanowała w finale roku jubileuszowego wiele wydarzeń. Opowie o nich w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.
W 333 odcinku słuchowiska „Bazarek” Wiesława je pierogi z garmażerki, bo redaguje sałatkę z buraków.
Na zdjęciu: Robert Kuśmirowski, kurator Open City przy pracy na rogu ul. Staszica i ul. Zielonej