27.09.2022 Aktualności Radia Lublin

001 2020 10 21 205440 750x375 2022 01 17 111701 750x375 2022 09 27 203542

Tylko w co co piątym domu jest przed zimą czyszczony komin – alarmują lubelscy kominiarze. Zgodnie z prawem taki obowiązek ma każdy i to przynajmniej raz w roku. Dotyczy to zarówno właścicieli domów jednorodzinnych, jak i zarządców większych budynków.

CZYTAJ: Coroczne czyszczenie i przegląd komina to obowiązek. Chodzi o bezpieczeństwo

Zaawansowane układy sterowania i robotyczne ramię – między innymi na takich nowoczesnych urządzeniach będą pracować studenci Politechniki Lubelskiej w nowym Laboratorium Napędów Elektrycznych i Informatyki Przemysłowej.

CZYTAJ: Politechnika Lubelska otworzyła nowoczesne laboratorium [ZDJĘCIA]

Na ziemiach Zamojszczyzny, czyli powiatu zamojskiego, tomaszowskiego i hrubieszowskiego, od tysięcy lat krzyżowały się główne trakty, mieszały kultury i tworzyły społeczności. Stąd mnogość wykopalisk i ciekawych odkryć.

CZYTAJ: Zamojszczyzna archeologią stoi. Ostatni rok obfitował w ciekawe odkrycia

Wisznice upamiętniły 80. rocznicę likwidacji getta. W ramach obchodów na budynku miejscowego urzędu gminy odsłonięta została okolicznościowa tablica.

CZYTAJ: „Trzeba pamiętać”. Uroczystości w 80. rocznicę likwidacji getta w Wisznicach

Tajemnice pozyskanego kilka dni temu śmigła próbują rozwikłać pracownicy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Eksponat pozyskano z prywatnego muzeum Skarbów Neptuna w Kielcach i według właściciela jest to prototyp śmigła do samolotu szkolno-treningowego PWS-16 bis, wykorzystywanego przed II wojną światową.

CZYTAJ: Historyczne śmigło w dęblińskim muzeum. Eksperci starają się poznać jego pochodzenie

76. rocznicę akcji „Mitropa” uczczono dziś (27.09) w Szaniawach-Poniatach w powiecie łukowskim. 3 października 1946 roku oddział AK-WiN pod dowództwem porucznika Tadeusza Marczuka ps. „Kurzawa” w miejscowości Szaniawy-Poniaty zatrzymał Mitropę, czyli wojskowo-dyplomatyczny pociąg radziecki. Bez rozlewu krwi żołnierze rozbroili i pozbawili mundurów ponad 200 czerwonoarmistów, w tym pięciu generałów i kilku wysokich rangą funkcjonariuszy NKWD jadących na naradę wojskową do Warszawy.

CZYTAJ: Brawurowo i bez rozlewu krwi rozbroili pociąg sowieckich żołnierzy. 76. rocznica akcji „Mitropa”

Program prowadził Ryszard Majewski. 

Fot. pixabay.com

Exit mobile version