28.09.2022 Informator kulturalny

220916dsc 2709 700x467 2022 09 28 092624

„Atencja/Rocznik Wsi” w Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej zyskało nową przestrzeń wystawienniczą. Na pierwszym piętrze ratusza z Głuska, będą prezentowane wystawy czasowe, a pierwsze pojawiły się w tym miejscu prace Moniki Trypuz. „Atencja/Rocznik Wsi” to dwa projekty autorki nawiązujące do kultury ludowej i rękodzieła.

„Rocznik wsi” to projekt książki, której szata graficzna inspirowana jest w dużym stopniu tkaniną dwuosnowową. Ilustruje ona miesiąc po miesiącu tradycje i obrzędy ludowe oraz prace wykonywane niegdyś na wsi o konkretnych porach roku. Znaleźć tam można rysunki inspirowane archiwalnymi fotografiami ze zbiorów m.in. Muzeum Wsi Lubelskiej. Bywalcy lubelskiego skansenu bez trudu rozpoznają na ilustracjach „Rocznika wsi” konkretne obiekty z Muzeum – takie jak choćby rozpoznawalny wiatrak z Zygmuntowa, cerkiew z Tarnoszyna czy bramę z Firleja. Na razie książka doczekała się wyjątkowego autorskiego wydania w pojedynczych, unikatowych egzemplarzach. Zobaczenie jednego z nich będzie możliwe właśnie w trakcie trwania wystawy.

Projekt „Atencja” to zogniskowanie uwagi odbiorcy na mozolnej technice tkania pereborów (ornamentów tkackich występujących na wybranych terenach przynależących do dzisiejszego województwa Lubelskiego), gdzie każda linia wzoru powstaje dzięki skrupulatności tkaczki/tkacza. Technika ta wymaga skupienia, scentralizowania uwagi na każdej nitce osnowy, by wzór wytkany był zgodnie z pierwotnym zamysłem. Atencja jest również próbą skonfrontowania dawnych technik rękodzielniczych z nowoczesnymi rozwiązaniami cyfrowymi. To właśnie krosna stały się podstawą do skonstruowania przez Josepha Jacquarda maszyny żakardowej, która stała się prototypem komputera. Wzornik oraz mapping i kasetony świetlne będące częściami projektu „Atencja” nawiązują do procesu ewolucji techniki. Do pracy na zautomatyzowanym krośnie żakardowym nawiązują odtwarzające się wiersz po wierszu, zapisane kodem, moduły wzorów. Ażurowe fronty kasetonów świetlnych odnoszą się do projektów na kratownicach, będących podstawą do wytkania pereborów, jak też kart perforowanych będących pierwowzorem pamięci w sterowaniu maszyną żakardową. Projekt wybiega również w przyszłość konfrontując sztukę ze sztuczną inteligencją. Sztuczna inteligencja, dzięki technikom głębokiego uczenia maszynowego, tworzy nowe perebory na podstawie danych jej na wejściu istniejących wzorów. O wystawie opowiada autorka: [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających do 15 listopada.

„Lubelskie inspiracje” w Galerii “Przy Bramie”

W Galerii TPSP “Przy Bramie”, prezentowane jest malarstwo Zofii Skiby. Autorka prac to lublinianka, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Lubelski i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, wielokrotnie nagradzana, kocha i maluje Lublin. To zakamarki, podwórka, odrapane, przetrawione przez czas obiekty i detale architektoniczne Starego Miasta. W zapomnianych miejscach odnajduje piękno i kolor, prowokując odbiorców swojego malarstwa do refleksji na temat przemijania i szacunku do historii. Jako przyrodnik i ogrodnik, artystka spontanicznie czerpie inspiracje z naturalnych krajobrazów, stąd też obecne na prezentowanej wystawie urokliwe, nostalgiczne, zamglone pejzaże Lubelszczyzny, często z ulubionymi wierzbami. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Zofia Skiba swoje prace prezentowała m.in. na wystawach indywidualnych organizowanych przez Dom Kultury LSM, Dzielnicowy Dom Kultury Bronowice, Dom Kultury Kalinowszczyzna, przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, a także w Osiedlowym Domu Kultury w Łęcznej, Radzyńskim Ośrodku Kultury, Galerii Jednej Ściany w Zakrzówku oraz w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie. W latach 2012-22 artystka była corocznie nagradzana w konkursie „Lublin w malarstwie”. Wśród wystaw pokonkursowych wymienić należy: Konfrontacje Sztuki (Warszawa, 2018), IV Międzynarodowy Konkurs Artystyczny „Pejzaż współczesny” (Częstochowa, 2018), V Triennale Malarstwa ANIMALIS 2020 (Chorzów), czy Ogólnopolski Konkurs Malarski „Moje Zakopane” (2022).

Wystawa „Lubelskie inspiracje” w Galerii TPSP “Przy Bramie”, przy ul Grodzkiej w Lublinie, będzie prezentowana do 12 października.

Fot. skansen.lublin.pl

Exit mobile version