70 lat Polskiego Radia Lublin. Odznaczenia dla pracowników rozgłośni i wręczenie Złotych Mhz [ZDJĘCIA]

dsc 1500 2022 09 19 171333

Radio Lublin nagrodziło swoich przyjaciół statuetkami Złotych Megahertzów. Wyróżnienia to część obchodów 70-lecia Polskiego Radia Lublin. To także okazja do wręczenia odznaczeń państwowych dla pracowników lubelskiej rozgłośni. Dzisiejsze uroczystości odbyły się w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

CZYTAJ: Złote MHz wręczone. Radio Lublin nagrodziło swoich przyjaciół

– Idea Złotych Megahertzów to sposób uhonorowania osób czy instytucji, dzięki którym tworzymy nasze radio – mówi prezes Polskiego Radia Lublin Mariusz Deckert. – Kilka lat temu wpadliśmy na taki pomysł, żeby w jakiś szczególny sposób podkreślić to, że są ludzie i instytucje, które coś dla nas robią. W tym roku nagradzamy osoby. To jest związana przez cały czas z naszym radiem pani Barbara Rozhin, wyjątkowa kobieta, to jest pan prezes Grzegorz Dolecki, człowiek, dzięki któremu możemy rozwijać nasz pomysł Studio Lublin, w którym promujemy młodych muzyków, którzy zaczynają dopiero swoją karierę, oraz pan marszałek Jarosław Stawiarski, nasz wielki przyjaciel, dzięki któremu te nasze uroczystości mają taki, a nie inny charakter.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wręczenie Złotych MHz oraz nagrody i odznaczenia pracowników Polskiego Radia Lublin

– Myślę sobie, że chyba od zawsze jestem tutaj – mówi wyróżniona Złotym Mhz Radia Lublin Barbara Michałowska-Rozhin. – Zajmuję się stroną brzmieniową, foniczną wypowiedzi, dykcją, formą językową również. Pracuję z dziennikarzami, przede wszystkim z młodymi, z tym narybkiem. Pokazuję, że mówienie potoczne jest zupełnie czym innym niż mówienie profesjonalne, mówienie w radiu. Cieszę się, jeżeli widzę efekty swojej pracy. Nasz polski język i ta jego odmiana mówiona zmienia się, upraszcza się, że ta dykcja nie jest taka, jak potrzeba, więc może nawet trochę więcej pracy trzeba włożyć w młodych dziennikarzy radiowych. Kiedyś jednak oddzielnie był spiker i prezenter. W tej chwili nie ma takich wyznaczonych zadań. Wszyscy robią wszystko, a więc muszą być sprawni.

– 70 lat Radio Lublin jest z nami. Radio Lublin to moja młodość, i młodość większości mieszkańców województwa lubelskiego – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – To najlepsza muzyka, najlepsze głosy i najlepsze gadające głowy przez 70 lat, które minęły bardzo szybko. Było tylu wspaniałych dziennikarzy. Ja tylko mogę przypomnieć Jerzego Janiszewskiego, który nadawał o muzyce polskiej, rockowej. Poza tym Jacek Bieniaszkiewicz, też głos radiowy i głos takiego reportera, który zawsze był na pierwszej linii frontu. W ogóle Radio Lublin to wspaniałe radio. Pamiętajmy, że 70 lat to historia, ale przed nimi kolejne 70 lat, bo w dobie komercjalizacji, cyfryzacji Radio Lublin powinno być, bo oprócz dobrej muzyki mówi dużo dobrego o regionie. Na tym nam wszystkich zależy.

– Zmieniał się świat, zmieniały się epoki i systemy polityczne, zmieniała się gospodarka, zmieniało się wszystko, natomiast sztuką było w takim razie tak robić radio, żeby był tutaj słuchacz – mówi dziennikarka Radia Lublin Grażyna Lutosławska. – I to jest moja największa odznaka, czyli hołdowanie pewnym wartościom dziennikarskim, ale i ludzkim, które sprawiają, że wciąż mówiąc rano w niedzielę „Dzień dobry”, a robię to już od kilkudziesięciu lat, mam po drugiej stronie naprawdę liczne i cudowne grono słuchaczy.

– Radio to jest praca zespołowa. O tym nigdy nie można zapomnieć – mówi redaktor naczelna Polskiego Radia Lublin Małgorzata Piasecka. – W tle każdego odznaczenia są jeszcze trzy, cztery inne osoby, które przyczyniły się do tego, żeby to odznaczenie było. Możesz zrobić najwspanialszy materiał, ale jeśli on znajdzie się w kiepskiej muzyce, w złej zapowiedzi, to i tak nie będzie miał siły rażenia. Ja przy okazji jubileuszy zawsze myślę o przyszłości, dlatego że bardzo się cieszymy, że to, co było, było dobre, ale zawsze jest to zobowiązanie, by to dalej było jeszcze lepsze.

Dotychczas statuetki Złotych Megahertzów otrzymali między innymi: Krzysztof Cugowski, Mieczysław Jurecki, Romuald Lipko, oraz Grupa Azoty i Perła Browary Lubelskie.

RyK/ opr. DySzcz

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version