78 lat temu powstał największy polski cmentarz partyzancki. Uroczystości w Osuchach

dsc 7037 2022 06 26 164912 2022 09 27 082543

Obchody 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego oraz 78. rocznicy mszy pogrzebowej Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich oraz poświęcenia największego w kraju cmentarza partyzanckiego odbędą się dziś (27.09) w Osuchach.

78 lat temu konsekrowano cmentarz w Osuchach – największą nekropolię partyzancką w Polsce. Spoczywają na niej żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, polegli w bitwie pod Osuchami, nazywanej także bitwą nad Sopotem.

CZYTAJ: „Dla nich najważniejsza była ojczyzna”. III Rajd Osuchowski śladami bohaterów

To była największa bitwa partyzancka okupowanej Polski. Odbyła się pod koniec czerwca 1944 roku, w czasie niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej Wicher II.

CZYTAJ: W Osuchach powstanie Muzeum Partyzantów Polskich

– Niemcy przeciw 1200 partyzantom, wystawili 30 tys. żołnierzy wspartych artylerią i lotnictwem. Szacuje się że w walkach zginęło około 400 żołnierzy z oddziałów AK i Batalionów Chłopskich – mówi Wiesława Kubów, współorganizator obchodów. – Trzy miesiące po bitwie komisja dokonała ekshumacji partyzantów. Ich szczątki zostały zwiezione na miejsce pobitewne. 27 września 1944 roku odbyła się tu msza polowa i poświęcenie wszystkich trumien i pochówek. Zabrał wtedy głos adiutant – poległego pod Osuchami – majora Edwarda Markiewicza „Kaliny”, który zacytował między innymi pieśń Jana Kochanowskiego, która mówi, że ci, którzy oddają życie za ojczyznę, idą prosto do nieba.

Szacuje się, że na cmentarzu w Osuchach spoczywa 233 żołnierzy. Część została w latach powojennych ekshumowana i przeniesiona na inne cmentarze. Część ciał poległych partyzantów nigdy nie odnaleziono.

Obchody odbędą się na cmentarzu partyzanckim w Osuchach. Początek o godzinie 9.00.

TsF / opr. ToMa

Fot. archiwum / materiał organizatora

Exit mobile version