83 lata temu niemieckie bomby spadły na Lublin

pm bomb033 2022 09 09 083157

2019-09-09T10:28:25:00 , Fot. Piotr Michalski Rocznica bombardowania Lublina .

Dziś (09.09) mija 83. rocznica najbardziej niszczycielskiego bombardowania Lublina przez niemiecką Luftwaffe. Uroczystości upamiętniające ofiary odbędą się przy pomniku Józefa Czechowicza, lubelskiego poety, który zginął w tym bombardowaniu.

O godzinie 9.00 rozpocznie się otwarta lekcja historii o wrześniu 1939 r. w Lublinie. W spotkaniu wezmą udział uczniowie z lubelskich szkół średnich, a poprowadzi ją dyrektor Oddziału IPN w Lublinie dr Robert Derewenda. O 9.30 na placu zaplanowano także uroczyste spotkanie.

CZYTAJ: „Atak nastąpił już drugiego dnia wojny”. 83 lata temu niemieckie lotnictwo zbombardowało Lublin

Około 10.15 zostaną złożene kwiaty i zapalone znicze pod tablicą pamiątkową na Ratuszu. Później uczestnicy obchodów odwiedzą groby poległych na cmentarzu przy ulicy Unickiej.

9 września 1939 roku odbyło się największe w historii Lublina bombardowanie. Atak  skupiony był głównie na centrum miasta oraz koszarach wojskowych przy al. Kraśnickiej. Zginęły setki mieszkańców Lublina, a wiele budynków zostało zburzonych lub poważnie uszkodzonych. Bomby spadły także na lubelski Ratusz – życie straciło 16 pracowników Zarządu Miasta, 10 interesantów oraz szukający schronienia przed najeźdźcą prezydent Torunia Leon Raszeja. 

CZYTAJ: „To był straszny eksperyment niemieckiego lotnictwa”. 83. rocznica bombardowana Frampola

Około godz. 9.30 jedna z bomb trafiła w zakład fryzjerski sąsiadujący z Pocztą Główną w Lublinie. W wieku 36 lat zginął przebywający tam w tym czasie Józef Czechowicz – znany lubelski poeta, dziennikarz i radiowiec. Obecnie w miejscu tym znajduje się plac Józefa Czechowicza.

Pierwsze w czasie II wojny światowej bombardowanie Lublina przez niemieckie lotnictwo miało miejsce 2 września 1939 roku. Głównym celem była wówczas Lubelska Wytwórnia Samolotów przy ulicy Fabrycznej. Zginęło 38 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

ZAlew / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version