– Polska staje się wrotami dla rannych żołnierzy i pacjentów z Ukrainy do całej Europy, dzięki czemu możecie prowadzić swoją walkę z najeźdźcą – oświadczył w piątek (02.09) we Lwowie minister zdrowia Adam Niedzielski.
Wraz ze swym odpowiednikiem, ministrem zdrowia Ukrainy Wiktorem Laszką, Niedzielski odwiedził szpital dla rannych żołnierzy w Winnikach pod Lwowem oraz podziękował Ukraińcom za ich poświęcenie w wojnie z Rosją.
Minister przypomniał, że dzień wcześniej na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce otwarty został hub medyczny, w którym pacjenci z Ukrainy będą mogli oczekiwać na transport na dalsze leczenie w innych krajach europejskich. – Polska staje się takimi wrotami dla pacjentów z Ukrainy do całej Europy. Cały ten proces, który zorganizowaliśmy, jest również finansowany przez Polskę, przez kraje Europy i gwarantuje już w tej chwili możliwość transportu tych pacjentów, którzy wymagają długiego leczenia, skomplikowanego leczenia, do dowolnego kraju Europy – powiedział Niedzielski na konferencji prasowej z Laszką we Lwowie.
– Ale Polska opiekuje się nie tylko pacjentami. Opiekuje się również wszystkimi, którzy trafili do Polski. Myślę przede wszystkim o kobietach, dzieciach, tak że możecie prowadzić swoją walkę – podkreślił minister zdrowia.
Niedzielski podziękował jednocześnie Ukraińcom za to, co robią dla swojego kraju, Polski i Europy. – Przede wszystkim chciałem zwrócić się do naszych przyjaciół Ukraińców z wielkimi wyrazami szacunku. Walka, którą prowadzicie, to nie jest walka tylko o Ukrainę, to jest walka również o Polskę, walka o całą Europę. Dlatego staramy się wspierać was wszelkimi środkami, zarówno militarnymi, finansowymi i innymi środkami materiałowymi, a moją rolą jest wsparcie pacjentów, którzy czy w wyniku walki, ale nie tylko, potrzebują kompleksowej pomocy. Dlatego dzięki świetnej współpracy z panem ministrem Wiktorem Laszko udało nam się stworzyć system transportowania pacjentów do Polski i z Polski po całej Europie – powiedział polski minister.
CZYTAJ: Telemedycyna na wojnie. Lubelscy okuliści wspierają lekarzy z Ukrainy
Minister zdrowia Ukrainy wskazał, że dzięki temu systemowi ukraińscy żołnierze, ranni w walkach z Rosją, będą mogli być szybko i w bardzo dobrych warunkach przewiezieni do szpitali w innych krajach. – Medyczny hub (na lotnisku w Jasionce) przeznaczony jest dla tymczasowego pobytu Ukraińców, którzy udają się na leczenie za granicą z traumami, które są wynikiem napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę – powiedział Laszko.
On również dziękował Polsce za wspieranie jego kraju w walce z agresją wojskową Rosji. – Chciałbym podziękować panu Adamowi, jako przedstawicielowi polskiego rządu, za to wspieranie Ukrainy, które odczuwamy we wszystkich sferach, a szczególnie w medycynie, ponieważ z Polski nadchodzi i sprzęt medyczny i leki bezpłatnie – oświadczył.
– Na równi z obywatelami polskimi udziela się pomocy medycznej obywatelom Ukrainy, którzy tam się znajdują, którzy wyjechali w związku z wojną i trafiają tam z bojowymi ranami, poparzeniami i innymi obrażeniami – podkreślił minister zdrowia Ukrainy.
Uruchomiony dzień wcześniej Medevac Hub w Jasionce będzie mógł pomieścić 20 pacjentów. Będzie on wykorzystywany do szybkiej relokacji ukraińskich pacjentów do krajów Unii Europejskiej oraz m.in. do Norwegii, która do tej pory przyjęła najwięcej pacjentów z Ukrainy. Pacjenci pod opieką służb medycznych będą tu czekać na transport do innego państwa.
W tym celu wykorzystywany będzie specjalny samolot, który będzie lądował i startował z lotniska w Jasionce. Maszyna kursować ma dwa razy w tygodniu i przewozić pacjentów do 18 krajów, które zadeklarowały przyjmowanie chorych z Ukrainy.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. PAP/Darek Delmanowicz