Na 70 grobach żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte złożone zostaną dziś kwiaty i zapalone znicze. Wśród 50 miejscowości w Polsce objętych akcją Instytutu Pamięci Narodowej znajduje się także Chełm. Spoczywa tutaj jeden z obrońców Westerplatte – Stanisław Kolasa.
Stanisław Kolasa przybył na Westerplatte 5 kwietnia 1939 r. z ostatnią grupą regularnej zmiany z 4. Pułku Piechoty w Kielcach, pełniąc funkcję celowniczego baterii moździerzy. Po kapitulacji Westerplatte trafił do Stalagu. Aresztowany podczas próby ucieczki z obozu, został odesłany do obozu karnego, a po odbyciu kary uzyskał status pracownika przymusowego. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz pośmiertnie Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Zmarł 9 sierpnia 1980 r. w Chełmie, gdzie został pochowany na cmentarzu komunalnym. W uroczystości przy jego grobie wezmą udział przedstawiciele IPN i władz miasta, a także harcerze i mieszkańcy Chełma.
Początek akcji „Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte” w Chełmie o godz. 16.00.
Na Westerplatte padły pierwsze strzały z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein. Plan polskiego dowództwa zakładał 12-godzinną obronę, tymczasem pomimo osamotnienia i przeważających sił wroga, obrońcy Westerplatte wytrwali aż do 7 września 1939 roku.
PaSe / opr. WM
Fot. ipn.gov.pl