07.09.2022 Aktualności Radia Lublin

szczepienia 110522 004 2022 09 07 232445

W ponad 100 placówkach medycznych na Lubelszczyźnie można zaszczepić się przeciwko grypie. Lekarze przekonują, że warto to zrobić, a grypy nie można lekceważyć, bo jej powikłania mogą być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia.

CZYTAJ: Grypa już atakuje. Lekarze apelują, aby korzystać ze szczepień

Poduszkowiec CICHY PRC-560 będzie służył naukowcom i studentom Politechniki Lubelskiej. Maszyna – wypożyczona z Instytutu Lotnictwa z Warszawy – będzie stacjonować w Lublinie do końca marca 2023 roku. Naukowcy wykorzystają poduszkowiec do specjalistycznych badań, a studenci do pisania prac dyplomowych.

CZYTAJ: Latanie dla studentów. Na Politechnikę Lubelską trafił poduszkowiec [ZDJĘCIA]

Postać malarki, scenografki i nauczycielki Ireny Lorentowicz przypomina Dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym w projekcie „Terytoria obrazu i słów”. Jest wystawa prac artystki, są także warsztaty teatralne dla polskiej, ukraińskiej i białoruskiej młodzieży.

CZYTAJ: Gdyby nie ona, nie byłoby Domu Kuncewiczów. Kazimierskie przypomnienie Ireny Lorentowicz

 Lubelskie uczelnie i 22 instytucje współtworzą 18. Lubelski Festiwal Nauki – w tym roku pod hasłem „Ogrody nauki”. Pierwsze spotkania już w sobotę (10.09). W środę (07.09) poznaliśmy szczegóły.

CZYTAJ: Warsztaty, pokazy, wykłady. Program Festiwalu Nauki pełen atrakcji

Na terenie Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie odkryto tajemnicze płyty z piaskowca. Jedna z hipotez mówi, że mogą być to fragmenty pierwotnego pomnika Nieznanego Żołnierza, który stał na placu Litewskim jeszcze przed II wojną światową.

CZYTAJ: Zagadkowe znalezisko na terenie szpitala. Czy to pozostałość po przedwojennym pomniku?

Losy biblioteki lubelskiej Synagogi Jesziwas Chachmej to jedna z największych zagadek w powojennej historii Lublina i dziejów żydowskiego dziedzictwa w Polsce. Jej księgozbiór w chwili wybuchu wojny liczył nawet kilkadziesiąt tysięcy woluminów i zaginął niemal bez śladu.

CZYTAJ: Cyfrowa biblioteka pomoże w odtworzeniu księgozbioru lubelskiej Jesziwy

Program prowadziła Ewelina Kwaśniewska.

Fot. archiwum

Exit mobile version