„Aktywni z Lublina” zostali nagrodzeni

pm zasluzeni 190922 001 2022 09 19 183344

Osoby niepełnosprawne, a także osoby działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami zostały wyróżnione podczas gali „Aktywni z Lublina”.

– Honorujemy te osoby i promujemy ich aktywność – mówi dyrektor Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta Lublina Joanna Olszewska. – Te wyróżnienia to z jednej strony medale, ale także podziękowania za szczególne zaangażowanie w sprawy miasta, w sprawy dotyczące ogółu mieszkańców, ale szczególnie bliskie osobom z niepełnosprawnościami.

– Od wielu lat prowadzę telefon zaufania dla osób niepełnosprawnych – mówi wyróżniony medalem „Zasłużony dla miasta Lublin” Jan Arczewski. – Dla mnie każde wyróżnienie jest o tyle istotne, że z reguły idzie wtedy za tym informacja o telefonie, że ona dotrze do konkretnej liczby osób, które będą wiedziały, że mogą zwrócić się w takie a nie inne miejsce, gdzie taką pomoc otrzymają. Na pewno jest to też podkreślenie tego, że to, co robię, jest warte robienia i też, że robię to dobrze, kiedy ktoś to zauważa.

Gala „Aktywni z Lublina” odbywa się cyklicznie. To było pierwsze spotkanie po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.

InYa/ opr. DySzcz

Fot. Piotr Michalski

Lista osób wyróżnionych podczas Gali „Aktywni z Lublina” 2022

Za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami Medalem Zasłużony dla Miasta Lublin zostali uhonorowani:

– Pan Jan Arczewski: pracuje jako psycholog w Domu Pomocy Społecznej Kalina w Lublinie, którego także jest mieszkańcem. Jest inicjatorem i prowadzącym pierwszy w Polsce Telefon Zaufania dla Osób Niepełnosprawnych od 2016 roku. Jego działalność na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami została wielokrotnie uhonorowana. Został finalistą konkursu „Człowiek bez barier 2004” i pierwszym laureatem Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” w 2016 r. W 2017 r. znalazł się w Liście Mocy, publikacji wydanej przez Integrację, z sylwetkami 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością i w tym samym roku otrzymał Nagrodę TOTUS Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

– Pan Marek Stępniak: założyciel i Wiceprezes Fundacji Fuga Mundi. Z ogromnym zaangażowaniem i pasją od wielu lat aktywizuje i integruje środowisko osób z niepełnosprawnościami. Fundacja była pierwszą z dwóch organizacji pozarządowych, która podjęła się realizacji usług asystenta osoby niepełnosprawnej w Lublinie na zasadach określonych przez samorząd Miasta Lublin.

– Pani Anna Szema: pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. W najtrudniejszym okresie pandemii była odpowiedzialna za koordynację działań Miasta Lublin na rzecz osób starszych, z niepełnosprawnością, nie mających w swym otoczeniu bliskich, którzy mogliby je wesprzeć w zabezpieczeniu niezbędnych potrzeb. Pani Anna wykazała się niezwykłą empatią i zaangażowaniem w realizację tego przedsięwzięcia.

– Pani Sylwia Góźdź: Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy „Mozaika” w Lublinie. Placówki, którymi kieruje Pani Dyrektor angażowały się w szycie maseczek, wspieranie uczestników i ich rodzin w zapewnieniu wsparcia i kontynuacji procesu rehabilitacji w trudnym czasie pandemii.

– Pan Tomasz Sułek: pracownik Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. W okresie pandemii był koordynatorem ds. transportu. Jego ogromne zaangażowanie zapewniło osobom starszym, z niepełnosprawnością i niesamodzielnym, mającym problemy z poruszaniem się i dotarciem do punktu szczepień przeciw COVID-19 możliwość sprawnego i bezpiecznego skorzystania ze zorganizowanego i bezpłatnego transportu zapewnianego przez Miasto.

Medal Prezydenta Miasta Lublin otrzymali:

– Pan Mirosław Stępniak: od 2014 roku działa w Lubelskim Stowarzyszeniu dla Osób Głuchych Migiem przez Świat, jest propagatorem wiedzy o Kulturze Głuchych oraz ich życiu, uczestniczy w wielu działaniach promocyjnych Miasta Lublin nagrywając tzw. vlogi dla osób niesłyszących. Dzięki umiejętności motywowania ludzi do działania sprawił, że środowisko osób o specyficznych potrzebach w komunikacji zaczęło podejmować różne rodzaje i formy aktywności społecznej.

– Pani Dorota Krać: Prezes Okręgu Lubelskiego Polskiego Związku Niewidomych. Uczy także języka angielskiego w ramach projektu „Horyzonty Rehabilitacji Osób Niewidomych i Tracących Wzrok”. W okresie izolacji związanej z pandemią wprowadziła i nadzorowała pracę zdalną, a potem hybrydową w Związku. Pani Dorota jest przykładem osoby niezwykle aktywnej, potrafiącej osiągnąć, mimo niepełnosprawności, sukces w wielu dziedzinach życia.

– Pani Zofia Brzozowska: Wiceprezes Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych Sejmik Wojewódzki. Od wielu lat jest osobą niezwykle zaangażowaną w działania rzecz integracji środowisk i organizacji osób z niepełnosprawnościami oraz promocji ich działalności.

– Pan Janusz Włodarczyk: tłumacz, lektor/wykładowca języka migowego. Pracuje w Polskim Związku Głuchych Oddziale Lubelskim jako instruktor rehabilitacji społecznej osób niesłyszących. Pomaga osobom głuchym w ich codziennym życiu, niesie pomoc w różnych sytuacjach życiowych.

– Pani Dorota Łukasiewicz: Członek Zarządu Fundacji Fuga Mundi. Z ogromnym zaangażowaniem i pasją realizuje misję Fundacji, którą jest wyrównywanie szans oraz stwarzanie osobom niepełnosprawnym warunków do samodzielnego, niezależnego, aktywnego i równoprawnego funkcjonowania w każdej sferze życia społecznego. Jest osobą niezwykle ciepłą, rozumiejąca potrzeby środowiska osób z niepełnosprawnościami.

– Pani Monika Sieniuta-Kozakiewicz: współzałożycielka Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną CAMINO. Od 2016 roku corocznie organizuje Festiwal – Mikołajki Hip-Hopowe, w którym uczestniczą dzieci i młodzież bez względu na poziom sprawności intelektualnej. Warto również wspomnieć o pasji, z jaką Pani Monika fotografuje osoby z niepełnosprawnością. Jej prace ukazują piękno, wrażliwość, radość, głębokie relacje oraz godność tych osób.

–  Pani Agnieszka Burda: wykładowczyni lotniczych uczelni wojskowych z zakresu specjalistycznego języka angielskiego. Wolontariuszka w Fundacji Teatroterapia Lubelska, od wielu lat uczy języka angielskiego osoby z niepełnosprawnością intelektualną, uczestników warsztatu terapii zajęciowej. Przetłumaczyła także obszerny album dotyczący sztuki artbrut.

–  Pan Łukasz Siatkowski: grafik i muzyk, absolwent kulturoznawstwa oraz teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Opracował specjalną technikę, którą nazywa karambolizacją przestrzeni. Wystawia z sukcesami swoje prace od 2006 roku. Jest również producentem muzyki noize.

– Pan Szymon Węgrzycki: osoba prowadząca z sukcesem działalność gospodarczą. Firma funkcjonuje pod nazwą „Węgrzycki | Biuro Rachunkowe”. Obsługuje około 60 firm i organizacji, a ich liczba stale wzrasta. Ponadto Pan Szymon interesuje się filmem, muzyką, uczy się gry na pianinie a jego największą pasją są gry – planszowe i karciane oraz klasyczne, takie jak szachy.

– „Savicki 1976 sp. z o. o.”: firma jubilerska, która w zakładzie w Lublinie zatrudnia osoby głuche i słabosłyszące. Obecnie stanowią oni 25% osób zatrudnionych. Pracodawca widzi wiele pozytywów w zatrudnianiu osób głuchych, a wzajemna komunikacja nie stanowi problemu. Samoistnie wśród załogi powstały intuicyjne formy komunikacji łączące język osób słyszących i niesłyszących. Firma „Savicki” jest nielicznym przykładem pracodawcy przełamującego bariery w dostępie do zatrudnienia na wolnym rynku osób głuchych.

Ponadto za niezwykłe zaangażowanie pozwalające budować w naszym mieście sprawnie funkcjonującą sieć pomocy zapewniającą stabilność opieki osobom potrzebującym wsparcia w czasie pandemii, wyróżniono dyplomem organizacje pozarządowe oraz placówki i instytucje:

– Stowarzyszenie Synergia: realizator usług o charakterze opiekuńczym zlecanych przez Miasto, Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, innych programów i projektów na rzecz osób starszych i z niepełnosprawnościami. Usługi są świadczone na bardzo wysokim poziomie, a na szczególne wyróżnienie zasługuje praca wykonywana z ogromnym zaangażowaniem i oddaniem na rzecz podopiecznych w okresie pandemii.

– Caritas Archidiecezji Lubelskiej: organizacja, która podczas pandemii prowadziła z ogromnym zaangażowaniem wiele działań, począwszy od zbierania środków finansowych na zakup respiratora poprzez organizację akcji wolontariuszy pomagających seniorom, osobom z niepełnosprawnościami, wspieraniem osób bezdomnych.

– Lubelski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża: w czasie pandemii wspierał najbardziej potrzebujących pomocy mieszkańców miasta, w tym osoby starsze i z niepełnosprawnościami. Pracownicy z ogromnym zaangażowaniem realizowali także zadania zlecane przez Miasto w zakresie świadczenia usług o charakterze opiekuńczym.

– Polski Związek Głuchych Oddział Lubelski: w czasie pandemii wspierał osoby głuche, które ze względu na swoją niepełnosprawność miały utrudnione funkcjonowanie w zakresie dotykającej ich bardzo głęboko izolacji, jak też braku możliwości swobodnej komunikacji przede wszystkim ze służbą zdrowia oraz szkołami.

Warsztaty Terapii Zajęciowej:

– Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji Teatroterapia Lubelska

– Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo,

– Warsztat Terapii Zajęciowej przy Lubelskim Towarzystwie Dobroczynności,

– Warsztat Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Niewidomych im. Modesta Sękowskiego,

– Dwa Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Źródło” Osób Niepełnosprawnych, Ich Rodzin i Przyjaciół,

– Warsztat Terapii Zajęciowej przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną,

– Warsztat Terapii Zajęciowej przy Charytatywnym Stowarzyszeniu Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”,

– Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji Aktywator.

Środowiskowe Domy Samopomocy:

– Środowiskowy Dom Samopomocy „Mozaika”,

– Środowiskowy Dom Samopomocy „Kalina”,

– Środowiskowy Dom Samopomocy „Absolwent”,

– Środowiskowy Dom Samopomocy „Misericordia”,

– Środowiskowy Dom Samopomocy „Serce”,

– Środowiskowy Dom Samopomocy „Mefazja”,

– Środowiskowy Dom Samopomocy „Akademia Artystyczna”,

– Środowiskowy Dom Samopomocy „Roztocze”.

Dzienne Ośrodki Wsparcia:

– Dzienny Ośrodek Adaptacyjny dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną,

– Ośrodek Wsparcia dla Dzieci z Niepełnosprawnością „Benjamin”.

Placówki edukacyjne:

– Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 w Lublinie,

– Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 2 w Lublinie,

– Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie,

– Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im Jana Pawła II,

– Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26.

– Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie

– Zespół Ośrodków Wsparcia

Exit mobile version