W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 trwają bezpłatne badania laryngologiczne, których celem jest wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Osoby, które zauważyły u siebie niepokojące objawy, mogą skorzystać z konsultacji bez skierowania.
– Podstawowe objawy, na które trzeba zwrócić uwagę to chrypka, która może dawać wczesny objaw nowotworu. Najbardziej powinny zwrócić uwagę trudności w połykaniu, ból gardła i duszność – mówi kierownik Klinicznego Oddziału Otolaryngologii SPSK Nr 4 w Lublinie, prof. n. med. Janusz Klatka. – Każdy z tych objawów, zwłaszcza duszność czy zaburzenia połykania, czy krwawienia, pacjent powinien zgłosić się do specjalisty, do laryngologa. Jeżeli są to stopnie zaawansowania pierwszy, drugi, a jest ich cztery, to wtedy podejmujemy radykalne działanie w postaci np. resekcji guza przy pomocy lasera CO2 lub proponujemy również pacjentowi radykalne napromienianie – dodaje prof. Janusz Klatka.
CZYTAJ: W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 zakończyła się termomodernizacja budynków
Każda z wymienionych metod daje 90 procent szans na wyleczenie. Eksperci apelują, żeby w przypadku każdej wątpliwości i niepokojących objawów zgłaszać się do specjalistów. Wykrycie wczesnego stadium choroby pozwala na pokonanie nowotworu.
Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Badania prowadzą lekarze Klinicznego Oddziału Otolaryngologii w budynku Poradni Specjalistycznych SPSK Nr 4 przy ul. Jaczewskiego 8.
RyK / opr. PrzeG
Fot. nadesłane